Prezident milliy madaniy markazlar vakillari bilan muloqot qildi
Shavkat Mirziyoyev yurtimizda istiqomat qilayotgan turli millat va elat vakillari bilan muloqot qildi.
'Prezident milliy madaniy markazlar vakillari bilan muloqot qildi'ning rasmi
Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Yakkasaroy tumanidagi Milliy madaniy markazlar pavilyoniga tashrif buyurdi.
Mamlakatimizda 130 dan ziyod millat va elat vakillari yagona va ahil oila bo‘lib yashab kelmoqda, 157 ta milliy-madaniy markaz faoliyat ko‘rsatmoqda. Bu hilma-hillik ko‘p asrlik tarixiy jarayonlar natijasida shakllangan noyob ijtimoiy hodisa sanaladi.
Yurtimizda milliy madaniyatlarni rivojlantirish, millatlararo totuvlikni asrab-avaylash va mustahkamlash, shu orqali yosh avlodni bag‘rikenglik va hamjihatlik ruhida tarbiyalashga davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi sifatida doimiy e‘tibor qaratib kelinmoqda.
Do‘stlik bog‘i hamda Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do‘stlik aloqalari qo‘mitasi binosiga tutash maydonda barpo etilgan, yigirma ikki millatning o‘ziga xos arxitekturasi aks etgan pavilyon ham ushbu e‘tiborning yorqin tasdiqidir.
Bu yerda qozoq, qirg‘iz, turkman va boshqird o‘tovlari, koreys, belarus, ukrain, grek, olmon, dungan, polyak, yahudiy, gruzin, arman, tatar va qrim-tatar, uyg‘ur, turk, tojik, xitoy, rus hamda ozarbayjon xalqlarining ikki qavatdan iborat do‘stlik uylari joylashgan.
Interyerlar o‘sha xalqning milliy an’analariga mos holda bezatilgan. Ekspozitsiyalarda esa milliy liboslar, cholg‘u asboblari, dekorativ-amaliy san’at namunasi, tarixiy maketlar va madaniy merosni aks ettiruvchi ko‘plab eksponatlar o‘rin olgan.
Bugun pavilyonda Navro‘z shukuhi hukm surmoqda, zero, Navro‘z o‘zi bilan birdamlik, yangilanish va yaxshilikka da’vat kabi ezg‘i g‘oyalarni olib keluvchi bayramdir.
Davlatimiz rahbari har bir milliy maskan faoliyati bilan tanishdi. Ishtirokchilar bilan samimiy mulozot qildi.
Uchrashuvlar chog‘ida milliy-madaniy markazlarning umumxalq bayramlarini yuqsaq ruhda o‘tkazishdagi hissasi alohida e‘tirof etildi. Yuqsaq vatanparvarligi, fidoyi mehnati bilan respublikamizning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyatini oshirishga qo‘shayotgan hissasi uchun turli millatga mansub yurtdoshlarimizga minnatdorlik bildirildi.
Prezidentimiz pavilyon mehmonlari uchun uchun tashkil etilgan badiiy dasturni tomosha qildi. Milliy madaniy markazlar vakillari bilan birgalikda suratga tushdi.

The President held a meeting with representatives of national cultural centers.
President Shavkat Mirziyoyev visited the pavilion of National Cultural Centers in the Yakkasaroy district of our capital.
In our country, representatives of more than 130 nations and ethnic groups live as a single and friendly family, with 157 national-cultural centers operating. This diversity is considered a unique social phenomenon formed as a result of centuries-long historical processes.
In our country, the development of national cultures, the preservation and strengthening of interethnic harmony, and thereby educating the young generation in the spirit of tolerance and mutual understanding have consistently been a priority direction of state policy.
The pavilion, built on a square adjacent to the Friendship Garden and the building of the Committee for Interethnic Relations and Friendly Ties with Foreign Countries, reflecting the distinctive architecture of twenty-two nations, is a vivid confirmation of this attention.
This place houses two-story friendship houses of the Kazakh, Kyrgyz, Turkmen, and Bashkir yurts, as well as the Korean, Belarusian, Ukrainian, Greek, German, Dungan, Polish, Jewish, Georgian, Armenian, Tatar and Crimean Tatar, Uighur, Turkish, Tajik, Chinese, Russian, and Azerbaijani peoples.
The interiors are decorated in accordance with the national traditions of those peoples. The expositions feature many exhibits reflecting national costumes, musical instruments, decorative and applied art samples, historical models, and cultural heritage.
Today, the splendor of Navruz reigns in the pavilion, for Navruz is a holiday that brings with it noble ideas such as unity, renewal, and an invitation to goodness.
The head of our state familiarized himself with the activities of each national home. He had a sincere conversation with the participants.
During the meetings, the special contribution of national-cultural centers in holding nationwide holidays with high spirit was noted. Gratitude was expressed to our compatriots of various nationalities for their high patriotism and selfless labor, which contribute to enhancing the socio-economic potential of our republic.
Our President watched the artistic program organized for the pavilion's guests. He took a photo together with representatives of the national cultural centers.