AQSh prezidenti Donald Tramp Eron “moliyaviy tanazzul yoqasiga kelib qolgani”ni va Vashington tomonidan portlar qamalga olingach, mamlakat har kuni millionlab dollar yo‘qotayotganini bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Eronda naqd pul tanqisligi kuzatilmoqda va har kuni taxminan 500 million dollar zarar ko‘rilmoqda. Shuningdek, harbiylar va politsiya xodimlari maosh masalasidan shikoyat qilayotgani aytilgan.
Ma’lum qilinishicha, AQSh tomonidan Eron portlariga dengiz qamali 13 aprel kuni boshlangan. Shundan so‘ng Hormuz bo‘g‘ozi yaqinida Eron bayrog‘i ostidagi tanker o‘qqa tutilgan va qo‘lga olingan. Bundan tashqari, ochiq dengizda Eronga tegishli yoki unga yo‘naltirilgan yuk kemalarining yo‘nalishi o‘zgartirilgan.
Eron qurolli kuchlari bu harakatlarni “noqonuniy” va “qaroqchilik” deb baholadi.
Javob tariqasida Eron Hormuz bo‘g‘ozini xorijiy kemalar uchun yopib qo‘ygani va bir nechta kemani qo‘lga olgani ma’lum qilindi. Bu esa mintaqadagi keskinlikni yanada oshirmoqda.

U.S. President Donald Trump stated that Iran is "on the brink of financial collapse" and that the country is losing millions of dollars daily after the ports were blockaded by Washington.
According to him, Iran is experiencing a cash shortage and is suffering losses of approximately $500 million per day. It was also said that military personnel and police officers are complaining about the issue of salaries.
It has been reported that the U.S. naval blockade of Iranian ports began on April 13. Subsequently, a tanker flying the Iranian flag near the Strait of Hormuz was fired upon and seized. Additionally, the course of cargo ships belonging to or bound for Iran was altered in the open sea.
Iran's armed forces described these actions as "illegal" and "piracy."
In response, Iran has reportedly closed the Strait of Hormuz to foreign vessels and seized several ships. This is escalating tensions in the region.