Bugun O‘zbekistonni jazirama “yutadi”: harorat 48 darajagacha ko‘tariladi
O'zbekistonda 20 iyul kuni ekstremal issiq ob-havo saqlanib qoladi. Bu haqda "O'zgidromet" xabar berdi.
Ma'lum qilinishicha, dushanba kuni respublika hududining aksariyat qismida yog'ingarchilik kutilmaydi. Ayrim hududlarda shamol kuchayib, chang-to'zon kuzatilishi mumkin.
Toshkent shahrida havo kam bulutli bo'ladi. Shamol sharqdan sekundiga 3–8 metr tezlikda esadi, ayrim joylarda 12–15 metrgacha kuchayishi va chang-to'zon ko'tarilishi mumkin. Harorat kechasi 27–29, kunduzi 41–43 daraja bo'ladi.
Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyatida harorat kechasi 22–27, kunduzi 34–39 daraja atrofida bo'ladi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida kunduzi havo 40–45 darajagacha isiydi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida kunduzgi harorat 40–45 daraja, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida esa 43–48 daraja bo'lishi kutilmoqda.
Andijon, Namangan va Farg'ona viloyatlarida kunduzi havo 40–45 darajagacha isiydi. Tog'oldi va tog'li hududlarda esa harorat 30–35 daraja, ayrim joylarda 37 darajagacha ko'tariladi.
Sinoptiklarning ma'lum qilishicha, O'zbekiston hududiga janubdan juda issiq havo oqimlari 13 iyul kuni kirib kelgan. Bu jarayon 20 iyulgacha davom etadi.

In some regions, the temperature will rise to 48 degrees.
According to the report, no precipitation is expected in most of the republic on Monday. In some areas, wind may strengthen and dust storms may occur.
In Tashkent, the weather will be partly cloudy. The wind will blow from the east at a speed of 3–8 meters per second, possibly increasing to 12–15 meters in some places and causing dust storms. The temperature will be 27–29 degrees at night and 41–43 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the temperature will be around 22–27 degrees at night and 34–39 degrees during the day. In Bukhara and Navoi regions, the air will warm up to 40–45 degrees during the day.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, daytime temperatures are expected to be 40–45 degrees, while in Kashkadarya and Surkhandarya regions, they will be 43–48 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the air will warm up to 40–45 degrees during the day. In foothill and mountainous areas, the temperature will be 30–35 degrees, rising to 37 degrees in some places.
According to weather forecasters, very hot air masses from the south entered the territory of Uzbekistan on July 13. This process will continue until July 20.