Европада газ нархи рекорд даражада қимматлади
Европадаги савдоларда газ нархи 2 январь куни мегаватт/соат учун 50,3 еврогача (тахминан 1 минг куб метр учун 526 евро) кўтарилди.  Бу ҳақда Bloomberg хабар берди.
Бу кўрсаткич 2023 йил октябридан бери газ нархининг энг юқори даражасидир.
Газ нархининг ошишига учта омил сабаб бўлмоқда. Биринчиси — Россиянинг “Газпром” компанияси Украина орқали Европага газ транзитини тўхтатди. Иккинчи сабаб — Норвегиянинг Хаммерфест шаҳридаги суюлтирилган табиий газ ишлаб чиқариш заводи компрессор носозлиги туфайли 9 январгача фаолиятини тўхтатди. Учинчи омил эса Шимолий Европадаги совуқ об-ҳаво бўлиб, бу минтақада иситиш учун газ сарфини оширди.
“Бу ҳафтада (Норвегиядан суюлтирилган табиий газ) таъминотининг қисқариши буфер вазифасини бажарадиган омборлардан газ оқимининг тезлашишига олиб келиши мумкин. Қитъа бўйлаб захиралар 2021 йилда газ инқирози эндигина бошланаётган пайтдан бери тез суръатда камайиб бормоқда”, деб ёзади Bloomberg.
Шунга қарамай, Европа комиссияси “минтақада ҳам, ундан ташқарида ҳам самарали тайёргарлик ишлари ва мувофиқлаштириш” туфайли Марказий ва Шарқий Европага газ етказиб бериш хавфсизлигига таҳдид йўқлигини таъкидлади.
“Газ етказиб бериш муқобил йўналишлар (Германия, Италия) ва омборлардан танлаб олиш орқали кафолатланади”, дейилади Европа иттифоқи ижроия органи веб-сайтида.
“Газпром” Украина орқали газ транзитини тўхтатди
1 январь куни “Газпром” Украина орқали газ етказиб беришни бутунлай тўхтатди, чунки “Украина Нафтогози” билан беш йиллик транзит шартномаси тугади. Россия концернининг таъкидлашича, Киев шартномани узайтиришдан бош тортган, шу сабабли “Газпром” газни етказиб бериш учун “техник ва юридик имкониятлардан маҳрум”.

In Europe, the price of gas has risen to a record level.
On January 2, in European trades, gas prices rose to 50.3 euros per megawatt hour (approximately 526 euros per 1,000 cubic meters).  This was reported by Bloomberg here.
This indicator is the highest level of gas prices since October 2023.
The rise in gas price is due to three factors. The first one is — Russia's "Gazprom" company stopped gas transit to Europe through Ukraine. The second reason is — the liquefied natural gas production plant in Hammerfest, Norway, has halted its operations until January 9 due to compressor malfunction. The third factor is the cold weather in Northern Europe, which has increased gas consumption for heating in this region.
“This week's shortfall in supplies from Norway (of liquefied natural gas) may lead to an acceleration of gas flow from the storages that act as a buffer. The reserves across the continent have been rapidly depleting since 2021, when the gas crisis was just beginning,” writes Bloomberg.
Nevertheless, the European Commission emphasized that there is no threat to the security of gas supplies to Central and Eastern Europe due to "effective preparedness and coordination both within the region and beyond it."
“The supply of gas is guaranteed through alternative routes (Germany, Italy) and selection from storages,” it is mentioned on the website of the European Union executive body.
“Gazprom” stopped gas transit through Ukraine here
On January 1, “Gazprom” completely halted gas supply through Ukraine, as the five-year transit contract with “Naftogaz of Ukraine” had expired. According to the Russian conglomerate, Kyiv refused to extend the contract, leading “Gazprom” to be deprived of “technical and legal possibilities” for gas delivery.