АҚШнинг сайланган президенти Дональд Трамп Америка Қўшма Штатларининг Канада билан бириктирилган харитасини тақдим этди. Харита тасвири унинг Truth Social ижтимоий тармоғида эълон қилинган.
Суратда Америка Қўшма Штатлари ва Канада ҳудуди Америка байроғига бўялган. Трамп пост остида "Оҳ, Канада", дея изоҳ қолдирган.
Кейинчалик у ўз профилига Канада қўшиб олинган Қўшма Штатларнинг бошқа расмини ҳам жойлаштирган, фақат бу сафар "Америка Қўшма Штатлари" сўзлари бутун бирлашган ҳудуд бўйлаб жойлаштирилган.
Ўтган йил ноябрь ойи охирида Трамп Канададан импорт қилинадиган маҳсулотларга 25 фоизлик божлар жорий этилишини эълон қилганди. У шундай фармонни давлат раҳбари сифатидаги биринчи куниёқ имзолашини айтди. Унинг инаугурацияси 20 январга белгиланган. Аввалроқ “Fox News” Трамп Канада Бош вазири Жастин Трюдога агар унинг мамлакати юқори тарифларга бардош бера олмаса, АҚШнинг 51-штатига айланиши кераклигини айтгани ҳақида хабар берган эди.
Бир неча кун олдин эса 53 ёшли Жастин Трюдо Канада Бош вазири ва ҳукмрон Либерал партия етакчилигидан истеъфога чиқишини эълон қилди. Сиёсатчи 6 январь куни Оттавадаги Ридеау Соттаге қароргоҳида мурожаат қилди. Вазирлар Маҳкамаси раҳбари, шунингдек, парламент иши 24 мартгача тўхтатилишини қўшимча қилди. Трюдо 2015 йилнинг ноябрида Бош вазир лавозимини эгаллаган ва икки марта қайта сайланган. Икки йил аввал юқори нархлар ва уй-жой танқислиги сабабли у аҳолининг ғазабига учраган, кейинроқ вазият юмшай бошлади.
Биринчи президентлик муддати давомида Трамп Данияга Гренландияни сотиб олишни таклиф қилган эди. Бироқ, кейин Копенгаген унинг таклифини кескин рад этди ва мамлакат Бош вазири Метте Фредериксен буни "бемаънилик" деб атади, шунинг учун Оқ уйнинг бўлжак раҳбари ҳатто Данияга сафарини ҳам бекор қилди. 2024 йил 22 декабрда Трамп ушбу мавзуга қайтишга қарор қилди. Унинг сўзларига кўра, Қўшма Штатлар бутун дунё бўйлаб миллий хавфсизлик ва эркинликни таъминлаш нуқтаи назаридан Гренландияга эгалик қилиш ва уни назорат қилишни мутлақ зарурат деб ҳисоблайди.

Trump announced the map of Canada joining the US.
The United States President-elect Donald Trump has presented a merged map of the United States with Canada. The map was released on his Truth Social social network announced.
The image shows the territories of the United States and Canada painted in the colors of the American flag. In the post's caption, Trump commented, "Oh, Canada".
Subsequently, he also posted another picture on his profile, showing the United States with Canada added, but this time the words "United States of America" are placed across the entire merged territory.
At the end of last November, Trump announced the imposition of 25 percent tariffs on imported goods from Canada. He said he would sign such an order on his very first day as a state leader.  His inauguration is scheduled for January 20. Previously, “Fox News” reported that Trump had told Canadian Prime Minister Justin Trudeau that his country should become the 51st state of the US if it can't withstand high tariffs.
A few days ago, 53-year-old Justin Trudeau announced his resignation as the Prime Minister of Canada and leader of the ruling Liberal Party. The politician addressed the issue on January 6 at the Rideau Cottage. The head of the Cabinet additionally mentioned that the work of the parliament would be suspended until March 24. Trudeau took office as Prime Minister in November 2015 and was re-elected twice. Two years ago, he faced the public's anger due to high prices and a housing shortage, but the situation gradually eased.
During his first presidential term, Trump had proposed to Denmark to buy Greenland. However, Copenhagen sharply rejected his offer later, and the country's Prime Minister, Mette Frederiksen, called it "absurd," leading the then future President of the White House to even cancel his trip to Denmark. On December 22, 2024, Trump decided to revisit this topic. According to him, from a national security and freedom perspective worldwide, it is absolutely necessary for the United States to own and control Greenland.