Банк карталаридаги пул маблағлари автоматик тарзда ечиб олиняпти(ми?)
Ижтимоий тармоқларда фуқароларнинг нотаниш телефон рақамларидан қилинган қўнғироқларга жавоб бериши билан уларнинг банк карталаридаги пул маблағлари автоматик тарзда ечиб олинаётганлиги ҳақидаги хабарлар тарқалмоқда.
Бугунги кунда фаолият олиб бораётган тижорат банклари ҳамда тўлов ташкилотлари мобиль иловаларида фирибгарлик ҳолатларининг олдини олишга қаратилган хавфсизлик чоралари кўрилган.
Хусусан, фуқаро тижорат банки ёки тўлов ташкилоти мобиль иловасидан фойдаланиш учун рўйхатдан ўтишда телефон рақамини кўрсатади ҳамда СМС-хабар шаклида келган тасдиқлаш кодини киритади, шунингдек, ўз шахсини тасдиқлаш мақсадида қўшимча биометрик идентификациядан ўтиши лозим. Рўйхатдан муваффақиятли ўтган фуқаро мобиль иловада ўзига тегишли банк картасини бириктириш имконига эга бўлади.
Мобиль иловага банк картасини бириктириши учун банк картасига уланган телефон рақамига бир марталик тасдиқлаш коди (ОТР) юборилади. Ушбу OTP код фуқаро томонидан мобиль иловага тўғри киритилганидан кейингина унинг банк картаси иловага бириктирилади.
Бунда мобиль иловада рўйхатдан ўтиш жараёнида киритилган телефон рақами ва банк картасига СМС-хабарнома орқали уланган телефон рақам бир хил бўлиши лозим, акс ҳолда банк картасини иловага бириктириш рад этилади.
Шу билан бирга, тижорат банклари ва тўлов ташкилотлари мобиль иловаларида янги рўйхатдан ўтган фойдаланувчиларга нисбатан иловага бириктирилган банк карталаридан фойдаланиш 1 соатгача чекланади.
Бироқ  фуқаро ўзининг мобиль иловадаги аккаунтини бошқариш ҳуқуқини берувчи логин ва пароль ҳамда телефон рақамига келган бир марталик OTP кодни бегона шахсларга (фирибгарларга) бериб қўйса ёки мессенжерлар орқали тарқалаётган зарарли APK файлларни мобиль қурилмага ўрнатса, унинг банк картасидан ноқонуний равишда пул ечиб олиниши мумкин!
Марказий банк аҳоли ва тадбиркорлик субъектларини ижтимоий тармоқларда тарқалаётган тасдиқланмаган маълумотларга ишонмасликка чақириб, фақат расмий манбаларга таянишни тавсия этади.

Are the funds in bank cards being automatically withdrawn?
Reports are spreading on social networks about citizens responding to calls from unfamiliar phone numbers, leading to the automatic withdrawal of funds from their bank cards.
Currently, commercial banks and payment organizations operating mobile applications have implemented security measures aimed at preventing fraudulent activities.
In particular, when a citizen registers on the mobile application of a commercial bank or payment institution, they provide their phone number and enter a verification code received via SMS, and also undergo additional biometric identification to verify their identity. Successfully registered citizens will then be able to link their bank card to the mobile application.
To link a bank card to the mobile application, a one-time verification code (OTP) is sent to the phone number associated with the bank card. Only after the citizen correctly enters this OTP into the mobile application will their bank card be linked.
During the registration process in the mobile application, the phone number entered and the phone number linked to the bank card via an SMS notification must be the same; otherwise, linking the bank card to the application will be denied.
At the same time, commercial banks and payment institutions limit the use of bank cards linked to the mobile application to up to 1 hour for new users.
However, if a citizen gives their login and password granting access to their account in the mobile application, along with the one-time OTP code received on their phone, to strangers (fraudsters) or installs malicious APK files distributed through messengers onto their mobile device, illegal withdrawal of money from their bank card can occur!
The Central Bank encourages the public and business entities not to trust unverified information circulating on social networks and recommends relying only on official sources.