Кейинги йилларда бу йўналишда катта ишлар рўёбга чиқарилди. Натижада яқингача саноқли таҳлиллар билан кифояланган ушбу лабораторияларда айни вақтда кўплаб таҳиллар ўтказилмоқда, дейди ССВ матбуот хизмати.
Қайд этилишича, ҳозирги пайтда лабораториялпрда қуйидаги таҳлиллар қилинмоқда:
АЛТ (аланинтрансфереза ферменти);
АСТ (аспартатаминотрансфереза ферменти);
билирубин (умумий);
билирубин (эркин);
билирубин (боғланган);
қонда қанд миқдори;
холестерин;
умумий оқсил;
креатинин;
мочевина;
ревмопроба (РФ);
СРБ (С реактив оқсили);
АСЛ-О (антистрептолизин-О);
кальций;
гепатит (В, С).
Қолаверса, умумий қон ва сийдик, капрология (нажас таҳлили), қин суртмаси ва безгак таҳлиллари ўтказиб келиняпти.
мумий олганда, 20 турга яқин таҳлилларни шу ерда сифатли даражада амалга ошириш мумкин.
Бу ҳудуд аҳолисига катта қулайликлар яратди. Илгари одамлар айрим таҳлиллар учун бошқа ҳудудлардаги тиббиёт муассасасига қатнаган бўлса, эндиликда бунга зарурат қолмади. Энг асосий таҳлиллар шу ернинг ўзида бекаму кўст уддаланяпти.

In recent years, great strides have been made in this direction. As a result, numerous analyses are now being carried out in these laboratories, which until recently were satisfied with only a few analyses, according to the Ministry of Health press service.
It is noted that currently, the following analyses are being performed in the laboratories:
ALT (alanine transaminase enzyme);
AST (aspartate aminotransferase enzyme);
bilirubin (total);
bilirubin (free);
bilirubin (conjugated);
blood sugar level;
cholesterol;
total protein;
creatinine;
urea;
rheumatoid factor (RF);
CRP (C-reactive protein);
ASO (antistreptolysin-O);
calcium;
hepatitis (B, C).
Moreover, general blood and urine, coprology (feces analysis), genital swab, and malaria analyses are being conducted.
In general, it is possible to perform about 20 types of analyses here at a high-quality level.
This has created great conveniences for the local population. Previously, people had to travel to medical institutions in other areas for certain analyses, but now there is no need for that. The most essential tests are now being efficiently conducted on the spot.