29 май куни Шавкат Мирзиёев ва Италия бош вазири Жоржа Мелони ўртасидаги олий даражадаги Ўзбекистон-Италия музокаралари якунида халқаро Конгресс марказида Самарқанд шаҳридаги кўчага Рим шаҳри номини беришга бағишланган тантанали маросим ўтказилди. Бу ҳақда Ўзбекистон президенти матбуот хизмати хабар қилди.
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ушбу қарор чуқур тарихий ва маданий алоқалар, стратегик шериклик муносабатларининг ҳозирги юксак даражасини инобатга олган ҳолда, шунингдек, Ўзбекистон ва Италия халқлари ўртасидаги дўстлик ва ўзаро ҳурмат рамзи сифатида қабул қилинганини таъкидлади.
Аввалроқ Шавкат Мирзиёев ва Жоржа Мелони ўзбек экспортчиларни Европа Иттифоқи бозорига чиқиши учун ўқитиш, Тошкентда қўшма Сертификатлаштириш марказини ташкил этиш, Технологик шериклик дастурини йўлга қўйиш ва инвестиция фондини ташкил этиш имкониятларини муҳокама қилганди.

The street in Samarkand was named after the city of Rome.
On May 29, following the high-level Uzbekistan-Italy negotiations between Shavkat Mirziyoyev and Italian Prime Minister Giorgia Meloni, a solemn ceremony dedicated to naming a street in the city of Samarkand after the city of Rome was held at the international Congress center. The press service of the President of Uzbekistan reported.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev emphasized that this decision was taken considering the deep historical and cultural ties, the current high level of strategic partnership relations, and as a symbol of friendship and mutual respect between the people of Uzbekistan and Italy.
Previously, Shavkat Mirziyoyev and Giorgia Meloni had discussed the possibilities of training Uzbek exporters to enter the European Union market, establishing a joint Certification center in Tashkent, launching a Technological partnership program, and forming an investment fund.