Украина ташқи разведка хизмати раҳбари Олеҳ Ивашченконинг маълум қилишича, Хитой камида 20 та Россия ҳарбий саноат корхонасига турли маҳсулотлар — ўқ-дори, махсус кимёвий моддалар, саноат ускуналари ва бошқа қисмлар етказиб бермоқда. Бу ҳақда Кйив Инсидер хабар берди.
Унинг сўзларига кўра, бу ёрдамлар Россиянинг Украинага қарши урушни давом эттириш имкониятини сақлаб қолишига хизмат қилмоқда.
Айниқса, авиация соҳасида ҳамкорлик кучайгани айтилмоқда — Хитойдан эҳтиёт қисмлар, муҳим ҳужжатлар ва ускуналар етказиб берилмоқда.
Ивашченко, шунингдек, Россиядаги дронлар учун зарур электрон компонентларнинг 80 фоизи Хитойдан олиб кирилаётганини таъкидлади.
Хитой Ташқи ишлар вазирлиги эса бу айбловларни рад этди. Расмий Пекин ўз позициясини “изчил ва аниқ” деб атамоқда.
Эслатиб ўтамиз, Ғарб санкцияларига қарамай, Россия ва Хитой ўртасидаги ҳарбий-техник ҳамкорлик давом этмоқда.

According to the head of Ukraine's foreign intelligence service, Oleh Ivashchenko, China is supplying at least 20 Russian military industrial enterprises with various products — ammunition, special chemical substances, industrial equipment, and other parts. This was reported by Kyiv Insider.
According to his words, these aids serve to maintain Russia's ability to continue its war against Ukraine.
Especially, it is said that cooperation in the aviation field has intensified — China is delivering spare parts, crucial documents, and equipment.
Ivashchenko also emphasized that 80 percent of the electronic components required for drones in Russia are being imported from China.
However, the Chinese Ministry of Foreign Affairs has denied these accusations. Official Beijing describes its position as "consistent and clear".
We remind you, despite Western sanctions, military-technical cooperation between Russia and China continues.