АҚШнинг Мэн штати соҳилларида ноёб оқ акула тасвирга олинди
National Geographic’нинг таниқли фотографи Брайан Скерри илк бор Мэн сувларида сув остидан катта оқ акула суратини олди. Мутахассислар буни тарихий ҳолат деб атамоқда.
Мэн штатида жойлашган Gulf of Maine ҳудудида 10 фут (тахминан 3 метр) узунликдаги катта оқ акула сув ости камерасига тушиб қолди. Ушбу ҳолатни 50 йиллик тажрибага эга, машҳур сураткаш Брайан Скерри 2024 йил 8 июль куни қайд этган.
Аввал бу ҳудудда акулалар кузатилган бўлса-да, сув остидан олинган биринчи аниқ фото сифатида бу ҳолат тарихий аҳамиятга эга. Скеррйга кўра, акула атиги уч дақиқа кўринган ва тезда йўқолган. Аммо суратга олишга улгурган.
Олимлар ушбу ҳудудда оқ акулалар сони ортиб бораётганини айтишмоқда. Бунга иқлим ўзгариши ва қонуний муҳофаза чораларининг кучайиши сабаб бўлган. 1970–1980 йиллардаги ҳаддан ташқари ов оқибатида популяция 73 фоизга қисқарган эди. Аммо 1990 йиллардан бошлаб қабул қилинган қонунлар оқибатида улар яна қайта кўпаймоқда.
Мутахассислар, хусусан океанолог Cамрин Браун ва биолог  Жоҳн Чишолм фикрича, бу суратлар ваҳима учун эмас, балки онгли муносабат учун зарур. Уларнинг айтишича, акулалар билан бир ҳудудда яшаш мумкин — фақат эҳтиёт чораларини кўрган ҳолда.

National Geographic’s renowned photographer Brian Skerry captured the first underwater image of a great white shark in the waters of Maine. Experts are calling this a historic event.
In the Gulf of Maine, located in the state of Maine, a 10-foot (approximately 3-meter) great white shark was caught on an underwater camera. This event was recorded on July 8, 2024, by the famous photographer Brian Skerry, who has 50 years of experience.
Although sharks have been observed in this area before, this is the first clear underwater photograph, making it historically significant. According to Skerry, the shark appeared for only three minutes before quickly disappearing. However, he managed to capture the image.
Scientists say the number of great white sharks in this area is increasing. This is due to climate change and strengthened legal protections. In the 1970s–1980s, overfishing caused the population to decline by 73%. However, laws enacted since the 1990s have led to their gradual recovery.
Experts, particularly oceanographer Samrin Brown and biologist John Chisholm, believe these images are not meant to instill fear but to promote awareness. They say it is possible to coexist with sharks in the same area—as long as precautions are taken.