Тадбир давлат раҳбарининг жорий йил 20 август куни тадбиркорлар билан ўтказилган V очиқ мулоқотида берилган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида ташкил этилган.
Учрашувда Олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари, халқаро молия ташкилотлари, сув тежовчи суғориш тизимлари ва бутловчи қисмларни ишлаб чиқарувчи ҳамда қурувчи корхоналар, шунингдек сув хўжалиги ташкилотларидан жами 240 нафар мутахассис иштирок этмоқда.
Шунингдек, халқаро сув ресурсларини бошқариш институти (IWMI), Оролни қутқариш халқаро жамғармаси, Марказий Осиё давлатлараро сув хўжалигини мувофиқлаштириш комиссиясининг Илмий-ахборот маркази, БМТ тараққиёт дастури (UNDP), Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ), Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) ва бошқа халқаро муассасалар вакиллари ҳам иштирок этмоқда.
Очиқ мулоқот доирасида олий таълим ва илмий ташкилотлар олимлари яратган ишланмалар намойиш этилмоқда. Жумладан:
— Тошкент ирригация университети — 50 та,— Ирригация ва сув муаммолари илмий-тадқиқот институти — 20 та,
— “SUVMASH” АЖ — 10 та,
— сув тежовчи суғориш тизимлари ва бутловчи қисмларини ишлаб чиқарувчи ва қурувчи корхоналар — 50 та,
— бошқа муассасалар — 50 та ишланмаларини кўргазмага тақдим этди.
Тадбирдан кўзланган мақсад сув тежовчи технологияларни амалиётга жорий этиш орқали соҳада самарадорликни ошириш ва тадбиркорлар билан илм аҳлининг ҳамкорлигини кучайтиришдан иборат.

Cooperation between science and production in agriculture is strengthening.
The event was organized to ensure the implementation of the tasks set during the V open dialogue with entrepreneurs held by the head of state on August 20 of this year.
The meeting is attended by a total of 240 specialists from higher education and scientific research institutions, international financial organizations, companies producing and constructing water-saving irrigation systems and components, as well as water management organizations.
Furthermore, representatives of international institutions such as the International Water Management Institute (IWMI), the Aral Rescue International Foundation, the Scientific Information Center of the Interstate Commission for Water Coordination of Central Asia, the United Nations Development Programme (UNDP), the German Society for International Cooperation (GIZ), the Korea International Cooperation Agency (KOICA), and others are also participating.
Within the framework of the open dialogue, developments created by scientists from higher education and scientific institutions are being showcased. Including:
— Tashkent Irrigation University — 50,
— Scientific Research Institute of Irrigation and Water Problems — 20,
— "SUVMASH" JSC — 10,
—  companies producing and constructing water-saving irrigation systems and components — 50,
— other institutions — presented 50 developments for the exhibition.
The goal of the event is to increase efficiency in the sector through the introduction of water-saving technologies and to strengthen cooperation between entrepreneurs and the scientific community.