Сифатли тиббиёт энди ҳар бир маҳаллада — Шавкат Мирзиёев
Энди илгари фақат пойтахтда амалга оширилган юқори технологик амалиётлар 400 дан ортиқ ҳудудий марказларда ҳам бажарилмоқда.
'Сифатли тиббиёт энди ҳар бир маҳаллада — Шавкат Мирзиёев'ning rasmi
Ўтган йилларда соғлиқни сақлаш соҳасига ажратилаётган маблағ 6 баробарга ошди. Энди илгари фақат пойтахтда амалга оширилган юқори технологик амалиётлар 400 дан ортиқ ҳудудий марказларда ҳам бажарилмоқда.
Шунингдек, аҳолининг умр кўриш давомийлиги 73,8 ёшдан 75,1 ёшга узайди. Президент, “Таълим, саломатлик, муаллим ва шифокорлар учун қандай куч ва маблағ керак бўлса — барчаси сафарбар этилади”, дея таъкидлади.
Ёшлар – орзуларни рўёбга чиқараётган куч
Ўзбекистон ёшлари спорт ва фан соҳаларида тарихий ютуқларга эришмоқда. Миллий терма жамоа илк бор Жаҳон чемпионатига йўлланма олди, талабаларимиз эса 116 давлат ичида Универсиадада илк бор топ-15 таликка кирди.
Шунингдек, ёш боксчиларимиз Осиё чемпионлигини қўлга киритди. Президент, “Биз соғлом авлод учун Тошкентда Олимпия шаҳарчасини қурдик, илк бор замонавий Футбол академияси ташкил этдик”, деди.
Фан олимпиадаларида порлаган ёшлар — Ўзбекистон фахри
Ёшларимиз бу йил халқаро фан олимпиадаларида 15 та медални қўлга киритди. Улар МДҲ мамлакатлари орасида кимё бўйича 2-ўрин, математика ва иқтисодда 3-ўрин, IT ва географияда 4-ўринни эгаллади.
Президент ёшларни “бўлажак Хоразмий, Беруний, Ибн Сино” дея таърифлаб, “Бах — интилувчига, ғалаба — курашчига насиб этади. Тарихни фақат ғолиблар яратади”, дея мурожаат қилди.
Ўзбекистон “рақамли ва адолатли судлар” даврига қадам қўймоқда
Суд ишлари тўлиқ рақамлаштирилмоқда, инсон омили камайтирилиб, сунъий интеллект жорий этилмоқда. Энди тарафлар судга бориб ўтиришига ҳожат йўқ — жараёнлар онлайн ўтади.
Сўнгги уч йилда судланганларнинг 70 фоизига озодликдан маҳрум қилинмайдиган жазо қўлланилган, 3 мингга яқин фуқаро оқланган, 3 мингдан ортиқ маҳкум афв этилган. Президент бу ислоҳотлар “вақтинчалик кампания эмас, балки давлат сиёсатидир”, дея таъкидлади.

Funding allocated to the healthcare sector has increased sixfold over the past years. High-tech medical procedures that were previously only performed in the capital are now being carried out in more than 400 regional centers.
Furthermore, the life expectancy of the population has increased from 73.8 years to 75.1 years. The President emphasized, "Whatever strength and funding is needed for education, healthcare, for teachers and doctors—all of it will be mobilized."
Youth – the force realizing dreams
The youth of Uzbekistan are achieving historic successes in the fields of sports and science. The national team secured a ticket to the World Championship for the first time, and our students, among 116 countries, entered the top-15 at the Universiade for the first time.
Moreover, our young boxers won the Asian Championship. The President said, "We have built an Olympic town in Tashkent for a healthy generation and established a modern Football Academy for the first time."
Youth who shine at science olympiads are the pride of Uzbekistan
This year, our youth won 15 medals at international science olympiads. They ranked 2nd in chemistry, 3rd in mathematics and economics, and 4th in IT and geography among CIS countries.
The President praised the youth as the "future Khwarazmis, Berunis, and Ibn Sinas," addressing them with, "Success is destined for those who strive, victory for those who fight. Only the victorious make history."
Uzbekistan is stepping into the era of "digital and fair courts"
Court cases are being fully digitized, the human factor is being reduced, and artificial intelligence is being implemented. Now, the parties do not need to go and sit in court—the processes are conducted online.
Over the last three years, 70 percent of those sentenced received non-custodial sentences, nearly 3,000 citizens were acquitted, and over 3,000 convicts were pardoned. The President emphasized that these reforms are "not a temporary campaign, but rather state policy."