Бу ҳақда у X (собиқ Twitter) ижтимоий тармоғидаги саҳифасида маълум қилди.
Рубионинг айтишича, USAIDнинг асосий дастурлари Давлат департаменти тасарруфига ўтказилгач, агентликни ёпиш тўғрисида қарор қабул қилинган. Агентликни тугатиш жараёнини Бюджет ва бошқарув бошқармаси директори Рассел Воут бошқаради.
Рубио постида шундай ёзди: “Президент Трамп билан суҳбатда мен ҳазиллашиб, тўртта ишим борлигини айтдим. У эса менга: ‘Улардан бирини дўстим Рассел Воутга бер’, деди”.
Давлат котиби USAID ёпилиши орқали 2025 йилнинг январидан бошлаб америкалик солиқ тўловчилар учун ўнлаб миллиард доллар маблағ тежалгани ҳақида ҳам айтди.
Аввалроқ Илoн Маск — президент Трамп томонидан бюджет харажатларини оптималлаштириш бўйича комиссия раҳбари этиб тайинланган — USAIDни тугатиш устида ишлаётганини билдирган эди. Март ойида агентлик дастурларининг 80 фоиздан ортиғи расман тўхтатилгани эълон қилинган.
Шунингдек, USAID раҳбарияти ходимларга бош офисда сақланаётган барча махфий ҳужжатларни йўқ қилишни буюргани айтилмоқда. Бу қарор АҚШ Сенатида саволлар ва суд ишларига сабаб бўлган.

Has USAID been officially closed?
U.S. Secretary of State Marco Rubio officially announced the cessation of activities of the U.S. Agency for International Development.
Image of 'Has USAID been officially closed?'
He announced this on his page on the social network X (formerly Twitter).
According to Rubio, the decision to close the agency was made after its main programs were transferred to the control of the State Department. The process of shutting down the agency is being led by Russell Vought, Director of the Office of Management and Budget.
In his post, Rubio wrote: "In a conversation with President Trump, I jokingly said that I have four jobs. He told me: 'Give one of them to my friend Russell Vought.'"
The Secretary of State also said that the closure of USAID would save American taxpayers tens of billions of dollars starting in January 2025.
Earlier, Elon Musk—appointed by President Trump to lead a commission on optimizing budget expenditures—had indicated he was working on shutting down USAID. In March, it was announced that over 80% of the agency's programs were officially terminated.
It is also reported that USAID leadership ordered staff to destroy all confidential documents stored in the headquarters. This decision has raised questions and led to legal proceedings in the U.S. Senate.
The closure of USAID is being assessed as a significant turning point in U.S. international aid policy.