Қашқадарёда 27 ёшли бемор шифохонага етиб бормай вафот этди
Қашқадарё вилоятида 27 ёшли фуқаро шифохонага етиб бормай ҳаётдан кўз юмди. Бу ҳақда вилоят Соғлиқни сақлаш бошқармаси расмий хабар берди.
Маълум қилинишича, бемор — 1998 йил 12 майда туғилган О.С. исмли фуқаро 2025 йилнинг 9–11 август кунлари Яккабоғ туман тиббиёт бирлашмасининг Реабилитация бўлимида даволанган. У бурундан қон кетиши, танадаги тошмалар ва умумий ҳолсизликдан шикоят қилган.
Шифокорлар томонидан ўтказилган таҳлиллар ва маслаҳатлар асосида унга идиопатик тромбоситопеник пурпура ташхиси қўйилган. Бемор ҳолатининг оғирлиги инобатга олиниб, у вилоят кўп тармоқли тиббиёт марказининг гематология бўлимига йўналтирилган.
Бироқ бемор 11 август куни яқинлари томонидан вилоят шифохонасига олиб борилмасдан уйига қайтарилган. Ўша куни кечқурун ҳолати оғирлашган бемор яна Яккабоғ туман тиббиёт бирлашмасига мурожаат қилган ва зарурий тиббий ёрдам кўрсатилган.
Орадан бир кун ўтиб, 12 август тонгида бемор ўз хоҳиши ва қариндошлари ташаббуси билан яна вилоят шифохонасига олиб кетилган. Афсуски, у шифохонага етиб бормасдан вафот этган.
Расмий маълумотга кўра, марҳум бир неча йилдан буён “Д” назоратида бўлган. Ҳозирда ҳолат юзасидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан суриштирув ишлари олиб борилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, бундан аввал Тошкентдаги хусусий клиникада бурун операцияси вақтида 9 ёшли бола вафот этгани ҳақида хабар берилган эди.

A 27-year-old patient in Kashkadarya died before reaching the hospital.
A 27-year-old citizen died before reaching the hospital in Kashkadarya region. The regional Health Department officially reported this.
It was reported that the patient, a citizen named O.S. born on May 12, 1998, was treated in the Rehabilitation Department of the Yakkabag District Medical Association on August 9-11, 2025. He had complained of previous bleeding, body rashes, and general weakness.
Based on tests and consultations conducted by doctors, he was diagnosed with idiopathic thrombocytopenic purpura. Considering the severity of the patient's condition, he was referred to the hematology department of the regional multidisciplinary medical center.
However, on August 11, the patient was taken home by his relatives instead of being taken to the regional hospital. That same day in the evening, as his condition worsened, the patient again applied to the Yakkabag District Medical Association and received necessary medical assistance.
A day later, in the early morning of August 12, the patient was again taken to the regional hospital at his own request and on the initiative of his relatives. Unfortunately, he passed away before reaching the hospital.
According to official information, the deceased had been under "D" supervision for several years. Currently, law enforcement agencies are conducting an investigation regarding the incident.
We recall that it was previously reported that a 9-year-old child died during a nose surgery at a private clinic in Tashkent.