Россия президентининг матбуот котиби Дмитрий Песков НАТО Украинага кўрсатаётган ҳарбий ёрдамни “урушдаги иштирок” сифатида баҳолади.
Унинг сўзларига кўра, альянс Киевни қурол ва разведка билан таъминлаб, Россияга қарши амалда уруш олиб бормоқда.
Бу баёнот Полша ҳаво ҳудудига кириб борган Россия дронлари ортидан янгради. Ҳодиса НАТОда Украина осмонини ёпиш масаласини яна кун тартибига олиб чиқди. Москва эса бу ташаббусга кескин қарши чиқмоқда.
Ҳозирда Россия ва Беларус Евроиттифоқ чегараларига яқин ҳудудларда қўшма ҳарбий машғулотлар ўтказмоқда. НАТО эса бунга жавобан Литвага қўшин ва ҳарбий техника юборишни бошлади.

Russian President's press secretary Dmitry Peskov assesses NATO's military aid to Ukraine as "participation in the war."
According to his words, the alliance is waging a war against Russia in practice by supplying Kyiv with weapons and intelligence.
This statement followed the incident with Russian drones entering Polish airspace. The event brought the issue of closing Ukraine's sky back to NATO's daily agenda. Moscow, however, is sharply against this initiative.
Currently, Russia and Belarus are conducting joint military exercises in areas close to the European Union borders. In response, NATO has begun deploying troops and military equipment to Lithuania.