1 ноябрдан бошлаб АҚШ ҳукумати Хитойдан импорт қилинадиган барча маҳсулотларга мавжуд божлардан ташқари 100% божлар жорий қилади. Бу ҳақда АҚШ президенти Дональд Трампнинг 10 октябрь, жума куни Truth Social платформасида эълон қилинган баёнотида маълум қилинди. Бундан ташқари, барча муҳим дастурий таъминот экспортига чекловлар қўйилади, дея қўшимча қилди Трамп.
Оқ уй раҳбари қўшимча божлар жорий этиш сабаби сифатида Хитойнинг “ўта агрессив савдо позициясини эгаллагани”ни келтирди. Доналд Трампнинг сўзларига кўра, Хитой ҳукумати бошқа мамлакатларни Хитойда ишлаб чиқарилган деярли барча маҳсулотларга экспорт чекловлари жорий этиши ҳақида огоҳлантирган, 1 ноябрдан бошлаб “Бу ҳар бир давлатга истисносиз таъсир qiladi... Бу халқаро савдода умуман учрамаган ҳолат”, — деб ёзган АҚШ президенти.

Starting from November 1, the US government will impose 100% tariffs on all products imported from China, in addition to existing duties. This was announced in a statement by US President Donald Trump published on Friday, October 10, on the Truth Social platform. Furthermore, Trump added that restrictions will be placed on the export of all critical software.
The White House leader cited China's "overly aggressive trade stance" as the reason for imposing additional tariffs. According to Donald Trump, the Chinese government has warned other countries about imposing export restrictions on almost all products made in China, starting from November 1. "This will affect every country without exception... This is a situation unprecedented in international trade," wrote the US President.