Бангладеш пойтахти Даккадаги Ҳазрат Шаҳжалал халқаро аэропортида 18 октябрь куни катта ёнғин юз берди.
Маълум қилинишича, ёнғин аэропостнинг юкхона ҳудудида тушдан кейин соат 14:30 атрофларида келиб чиққан. Ҳодиса сабаб аэропортда барча рейслар вақтинча тўхтатилган. Ёнғинни ўчириш учун 36 та ўт ўчирувчи бўлинма жалб қилинган.
Аэропорт директори Масудул Ҳасан Масуд ҳодисани тасдиқлаб, фавқулодда чоралар кўрилаётганини маълум қилган. Расмийлар самолётлар хавфсизлиги таъминлаганини билдирган.
Биман Бангладеш Аирлинес вакили Кавсер Маҳмуд ёнғин соат 14:15 да бошлангани, аеропорт ёнғин бўлинмаси, Бангладеш ҳаво кучлари ва бошқа гуруҳлар зудлик билан воқеа жойига етиб келгани ҳақида маълумот берган.
Интер-Сервиcес Публиc Релатионс ташкилоти ёнғинни ўчиришда фуқаролик авиацияси, ёнғин хизматлари, денгиз ва ҳаво кучлари ҳамда чегара қўриқлаш кучлари иштирок этаётганини маълум қилган. Барча рейслар вақтинча тўхтатилиб, баъзи самолётлар Чаттограм шаҳридаги Шаҳ Аманат ва Силҳет шаҳридаги Осмони аеропортларига йўналтирилмоқда.
Юкларга зарар етгани хабар илинмоқда. Бангладеш Фреигҳт Форwардерс Ассоcиатион директори Насир Уддиннинг айтишича, халқаро курьер юклари сақланадиган зона жуда катта зарар кўрган, яқин атрофдаги кимёвий омборхонада ҳам ёнғин чиққан. Ҳозирча жиддий талафот ёки қурбонлар ҳақида хабар йўқ. Ёнғин келиб чиқиш сабаби аниқланмоқда.

A major fire broke out on October 18 at the Hazrat Shahjalal International Airport in Dhaka, the capital of Bangladesh.
According to reports, the fire started around 2:30 PM in the cargo area of the airport. Due to the incident, all flights at the airport have been temporarily suspended. 36 firefighting units have been mobilized to extinguish the fire.
Airport Director Masudul Hasan Masud confirmed the incident and stated that emergency measures are being taken. Officials reported that aircraft safety has been ensured.
Biman Bangladesh Airlines spokesperson Kawser Mahmud provided information that the fire started at 2:15 PM, and the airport fire department, Bangladesh Air Force, and other groups promptly arrived at the scene.
The Inter-Services Public Relations organization announced that civil aviation, fire services, navy and air force, as well as border guard forces are participating in extinguishing the fire. All flights are temporarily suspended, and some aircraft are being diverted to Shah Amanat Airport in Chattogram city and Osmani Airport in Sylhet city.
Damage to cargo is being reported. According to Nasir Uddin, Director of the Bangladesh Freight Forwarders Association, the area where international courier cargo is stored suffered significant damage, and a fire also broke out in a nearby chemical warehouse. There is no information about serious losses or casualties at this time. The cause of the fire is under investigation.