Ўзбекистон ЖСТга аъзо бўлиш бўйича ЕИ билан келишувга эришди
Жорий йилнинг 24 октябрь куни Ўзбекистон ЕИ билан Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо бўлиш бўйича икки томонлама музокараларни якунлади.
'Ўзбекистон ЖСТга аъзо бўлиш бўйича ЕИ билан келишувга эришди'ning rasmi
Бу муҳим воқеа Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқининг 27 та аъзо давлати билан бозорга кириш шароити бўйича, жумладан экспорт ва импорт божхона имтиёзлари ҳамда хизматлар соҳасидаги келишувларни ўз ичига олган музокаралар муваффақиятли якунланганини англатади, деб ёзади Бу ҳақда Президентнинг ЖСТ бўйича махсус вакили Азизбек Урунов ўз LinkedIn’даги саҳифасида маълум қилди.
"Икки йилдан ортиқ фаол музокаралар, таҳлиллар ва ҳамкорликдаги иш жараёни мамлакатимиз учун катта натижа берди. Бу жараён садоқат, қатъият ва ҳамжиҳатлик билан амалга оширилиб, ўзаро манфаатли келишувга эришиш имконини берди.
Музокаралардаги қўллаб-қувватлови ва етакчилиги учун Европа Иттифоқи музокара гуруҳига, хусусан, ЕИ Савдо бўйича бош директори Сабина Вейанд, бош музокарачи Тамаш Мачзак, Мари-Пьер Никора ва барча ҳамкасбларга чуқур миннатдорлик изҳор этамиз.
Шунингдек, Ўзбекистон томонидан ушбу жараёнда доимий ёрдам ва рағбат берган Президентимиз, Президент Администрацияси раҳбари, Бош вазир ўринбосари — Идоралараро қўмита раиси ҳамда музокара гуруҳи аъзоларига ҳам самимий миннатдорлик билдирилади.
Европа Иттифоқи Ўзбекистон билан икки томонлама музокараларни якунлаган 31-давлат бўлди. Шунингдек, ўтган ҳафта Панама билан келишув тузилгани ҳақида ҳам маълум қилинган эди.
Энди расман маълум: Ўзбекистон 31 та ЖТТ аъзоси билан музокараларни якунлади, фақатгина учта давлат билан музокаралар қолди," — деб ёзади бош музокарачи.
Ўз ўрнида Европа Иттифоқининг policy.trade.ec.europa.eu сайтида ҳам бу ҳақда хабар берилди.
Ёзилишича, музокаралар доирасида Ўзбекистон товарлар импорти ва экспорти бўйича энг юқори божхона ставкалари ҳамда хизматлар соҳасидаги мажбурият ва имтиёзларини белгилаб берди. Ушбу келишувлар келгусида Ўзбекистоннинг ЖТТга қўшилиш Протоколида акс эттирилади.
Шунингдек, шу куни Европа Иттифоқи ва Ўзбекистон ўзаро манфаатли соҳалар — савдо, инвестиция ва ҳамкорлик йўналишларини қамраб олган Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги келишувни (EPCA) ҳам имзоладилар.
Бу қадам Европа Иттифоқи ва Ўзбекистон ўртасидаги муносабатларни янада мустаҳкамлайди ҳамда 2025 йил 4 апрель куни бўлиб ўтган “ЕИ — Марказий Осиё” саммитида минтақавий ҳамкорликнинг стратегик даражага кўтарилганини амалда тасдиқлайди.
Маълумотларга кўра, 2024 йил якунига кўра Европа Иттифоқи Ўзбекистоннинг дунё миқёсидаги учинчи йирик савдо ҳамкори (умумий ташқи савдодаги улуши 10,4 фоиз) ва иккинчи йирик экспорт бозори (экспортдаги улуши 7,2 фоиз) ҳисобланади.
'ССВда бир талай таниш-билишчилик ҳолатлари ва манфаатлар тўқнашуви фош этилди'ning rasmi
Жамият 25.10.2025 21:17
ССВда бир талай таниш-билишчилик ҳолатлари ва манфаатлар тўқнашуви фош этилди
Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг маълум қилишича, жорий йилнинг июль ҳолатига кўра, вазирлик тизимида молия ва иқтисодиёт соҳаси бўйича фаолият юриьувчи 1280 нафар ходимда манфаатлар тўқнашуви ва непотизм ҳолатлари аниқланган.

This important event signifies the successful conclusion of negotiations between Uzbekistan and the 27 member states of the European Union regarding market access conditions, including agreements on customs privileges for exports and imports and in the services sector, writes DUNYO. The President's Special Representative for the WTO, Azizbek Urunov, announced this on his LinkedIn page.
"More than two years of active negotiations, analyses, and collaborative work have yielded a significant result for our country. This process, carried out with dedication, determination, and mutual understanding, made it possible to reach a mutually beneficial agreement.
We express our deep gratitude to the European Union's negotiation group for their support and leadership in the negotiations, in particular to the EU's Director-General for Trade Sabine Weyand, Chief Negotiator Tamás Machczak, Marie-Pierre Nicolai, and all colleagues.
Furthermore, sincere gratitude is also expressed on behalf of Uzbekistan to our President, who provided constant assistance and encouragement throughout this process, the Head of the Presidential Administration, the Deputy Prime Minister - Chairman of the Interdepartmental Committee, as well as the members of the negotiation group.
The European Union became the 31st state to conclude bilateral negotiations with Uzbekistan. It was also reported last week that an agreement had been reached with Panama.
"It is now official: Uzbekistan has concluded negotiations with 31 WTO members, with negotiations remaining with only three countries," writes the chief negotiator.
In turn, this was also reported on the European Union's website policy.trade.ec.europa.eu.
It is written that within the framework of the negotiations, Uzbekistan defined its highest customs rates for imports and exports of goods, as well as obligations and privileges in the services sector. These agreements will be reflected in the future Protocol on Uzbekistan's accession to the WTO.
Furthermore, on the same day, the European Union and Uzbekistan also signed the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement (EPCA), covering mutually beneficial areas - trade, investment, and cooperation directions.
This step further strengthens relations between the European Union and Uzbekistan and confirms in practice the elevation of regional cooperation to a strategic level, as discussed at the "EU - Central Asia" summit held on April 4, 2025.
According to data, by the end of 2024, the European Union is Uzbekistan's third largest trading partner globally (share of total foreign trade 10.4%) and the second largest export market (share of exports 7.2%).