Ўқувчиларни китоб билан урган ўқитувчи иши нима бўлди?
Ижтимоий тармоқларда Тошкент вилоятининг Ўрта Чирчиқ туманидаги 11-сонли умумтаълим мактабида ўқитувчи томонидан ўқувчига нисбатан қўпол жисмоний ҳаракатлар содир этилган ҳолатлар акс этган видеохабар тарқалди. Ҳолат бўйича вилоят Мактабгача ва мактаб таълим бошқармаси расмий муносабат билдирди.
Қайд этилишича, ҳолат жорий йилнинг май ойида 11-сонли умумтаълим мактабининг жисмоний тарбия ўқитувчи А.Л. томонидан содир этилган. У бундай қўполликни ўзи раҳбарлик қилаётган 9-синф ўқувчиларига нисбатан амалга оширган. Ўқувчиларнинг ўзлаштириши, дарсларда иштироки паст эканини рўкач қилиниб, одоб-ахлоқ қоидаларига зид бўлган сўзлар билан ўқувчиларни ҳақорат қилган ва уларнинг шаъни, қадр қимматини топтаб, калтаклаган.
Ҳолатни ўрганиш мақсадида тузилган масъуллардан иборат ишчи гуруҳ ўқитувчининг хатти-ҳаракатларини ноқонуний ва педагогик тарбия меъёрларига тўғри келмаслигини асослаб берган. Бундан ташқари ҳолат шу кунга қадар мактабнинг маънавий масалалар бўйича директор ўринбосари томонидан ўрганилмагани, ўқитувчини тартибга чақирмагани ҳам аниқланган.
Айни вақтда мактабнинг жисмоний тарбия ўқитувчиси билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинган. Мактаб директори ўринбосарига ҳайфсан интизомий жазо чораси қўлланилган. Вазият ҳуқуқ тартибот органлари томонидан назоратга олинган. Ўрганиш ишлари олиб борилмоқда.
'Эрон беш араб давлатидан товон талаб қилди'ning rasmi
Жамият Бугун 04:41
Эрон беш араб давлатидан товон талаб қилди
Эрон ҳукумати АҚШ ва Исроил билан боғлиқ ҳарбий операцияларда иштирок этгани айтилган беш араб мамлакатидан компенсация талаб қилди.

What happened to the teacher who taught students with a book?
A video report spread on social networks about a case of a teacher committing rude physical actions against a student at School No. 11 in the O'rta Chirchiq district of the Tashkent region. The Regional Department of Preschool and School Education issued an official statement regarding the incident.
It is noted that the incident was committed in May of this year by physical education teacher A.L. from School No. 11. He carried out such rudeness towards the 9th-grade students he was in charge of. Under the pretext of the students' low assimilation of material and poor class participation, he insulted the students with words contrary to ethical norms, trampled and denigrated their honor and dignity.
A working group of responsible persons formed to study the case substantiated that the teacher's actions were illegal and did not correspond to the norms of pedagogical education. Furthermore, it was found that until this day, the incident had not been investigated by the school's deputy director for spiritual affairs, and the teacher had not been called to order.
Simultaneously, the employment contract with the school's physical education teacher has been terminated. A disciplinary penalty of reprimand has been applied to the school's deputy director. The situation has been taken under control by law enforcement agencies. Investigation is ongoing.