Финляндия Президенти Ўзбекистонга келади
Александр Стубб Ўзбекистон етакчиси билан халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар бўйича фикр алмашади.
'Финляндия Президенти Ўзбекистонга келади'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Финляндия Президенти Александр Стубб 29 октябрь – 1 ноябрь кунлари расмий ташриф билан Ўзбекистонда бўлади.
Ташриф дастурига мувофиқ, Тошкент шаҳрида олий даражадаги музокаралар бўлиб ўтади, уларда Ўзбекистон билан Финляндия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни, энг аввало, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар соҳаларда янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилади.
Ўзаро савдо ҳажмини ошириш, қишлоқ хўжалиги, экология, кимё, энергетика, рақамлаштириш, тоғ-конь саноати ва бошқа инновацион тармоқларда кооперацияни йўлга қўйишга алоҳида эътибор қаратилади.
Меҳнат миграцияси, маданият, таълим тизимига илғор технологияларни жорий этиш соҳаларида ҳамкорлик масалалари кўриб чиқилади.
Халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар, шу жумладан, кўп томонлама тузилмаларда ўзаро қўллаб-қувватлаш юзасидан ҳам фикр алмашилади.
'Тоқаев Бухорога келди: етакчилар музокара ўтказади'ning rasmi
Сиёсат 11.04.2026 09:08
Тоқаев Бухорога келди: етакчилар музокара ўтказади
Президент Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев амалий ташриф билан мамлакатга келди.
'Саида Мирзиёева АҚШда Бен Блек билан учрашди'ning rasmi
Сиёсат 08.04.2026 05:16
'Шавкат Мирзиёев бир гуруҳ геологларни  тақдирлади'ning rasmi
Сиёсат 04.04.2026 09:25
Шавкат Мирзиёев бир гуруҳ геологларни тақдирлади
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси геология соҳаси ходимлари куни муносабати билан бир гуруҳ соҳа вакилларини давлат мукофотлари билан тақдирлади.

Finland President Uzbekistan comes
Alexander Stubb exchanges views with the leader of Uzbekistan on issues of international importance.
Image of 'Finland President Uzbekistan comes'
At the invitation of President Shavkat Mirziyoyev, President Alexander Stubb of Finland will pay an official visit to Uzbekistan from October 29 to November 1.
According to the visit program, high-level talks will be held in Tashkent, during which pressing issues of further expanding multifaceted cooperation between Uzbekistan and Finland, primarily in political, trade-economic, investment, and cultural-humanitarian spheres, will be discussed.
Special attention will be paid to increasing mutual trade volumes and establishing cooperation in agriculture, ecology, chemistry, energy, digitalization, mining, and other innovative sectors.
Issues of cooperation in the spheres of labor migration, culture, and the introduction of advanced technologies into the education system will also be considered.
Views will also be exchanged on pressing issues of international importance, including mutual support within multilateral structures.