Ўзбекистоннинг Истанбулдаги Бош консулхонаси маълумотига кўра, Сакаря вилоятидаги жазони ижро этиш муассасасида сақланиб келган ватандош суд қарори билан эркинликка чиққан.
Консулхона хабарига кўра, дипломатлар 16 октябрь куни Сакаря вилоятидаги жазони ижро этиш муассасасига ташриф буюриб, ҳибсда сақланаётган бир гуруҳ ўзбекистонликлар билан учрашувлар ўтказган.
Улар билан ҳуқуқий маслаҳатлар ўтказилиб, адвокатлар билан ҳам алоҳида суҳбатлар ташкил этилган.
Маълум қилинишича, гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддаларни сақлашда гумонланиб, 2024 йилдан буён қамоқда бўлган ўзбекистонлик фуқарога нисбатан 30 октябрь куни бўлиб ўтган суд мажлисида озодликка чиқариш тўғрисида қарор қабул қилинган.

An Uzbek citizen detained in Turkey was released from the courtroom.
According to information from the Consulate General of Uzbekistan in Istanbul, a compatriot who had been held in a penitentiary institution in Sakarya province was released by a court decision.
According to the consulate, diplomats visited a penitentiary institution in Sakarya province on October 16 and held meetings with a group of Uzbek citizens being held in detention.
Legal consultations were conducted with them, and separate conversations with lawyers were also organized.
It was reported that at a court hearing held on October 30, a decision was made to release an Uzbek citizen who had been imprisoned since 2024 on suspicion of storing narcotic drugs and psychotropic substances.