Сўнгги икки йилда неча нафар журналист ўлдирилгани очиқланди
2023 йил августидан 2025 йил майигача бутун дунёда 163 нафар журналист ҳалок бўлган. Бу ҳақда БМТ бош котиби Антониу Гутерриш маълум қилди.
UNESCO мазкур даврда 163 журналистнинг ўлдирилганини қайд этган. Улардан 109 нафари, жумладан, 12 нафар аёл жанговар ҳудудларда ҳалок бўлган. Энг кўп қурбонлар Ғазо секторида (46 киши), Суданда (13 киши) ва Украинада (8 киши) аниқланган.
Журналистларга қарши жиноятлар уруш кечмаётган мамлакатларда ҳам давом этмоқда. Масалан, Мексикада 15 нафар ОАВ ходими ўлдирилган — бу кўрсаткич айрим уруш зоналаридагидан ҳам юқори.
UNESCO маълумотларига кўра, энг кўп журналист қотилликлари араб давлатларида (82 та), Лотин Америкаси ва Қарийб ҳавзасида (34 та), Осиё-Тинч океани минтақасида (30 та), Африкада (5 та) ҳамда Европа ва Шимолий Америкада (12 та) қайд этилган.
Эслатиб ўтамиз, 2 ноябрь — Журналистларга қарши жиноятлар учун жазоланишсизликка барҳам бериш куни сифатида нишонланади. Бу сана 2013 йилда Малида ўлдирилган икки француз журналисти хотирасига бағишланган.
“Чегарасиз мухбирлар” ташкилоти маълумотига кўра, 2023–2025 йиллар оралиғида дунёда камида 1163 журналист ҳибсга олинган, уларнинг 568 нафари ҳозиргача қамоқда сақланмоқда.

The number of journalists killed in the last two years has been revealed.
From August 2023 to May 2025, 163 journalists were killed worldwide. This was announced by UN Secretary-General António Guterres.
UNESCO noted the killing of 163 journalists during this period. Of these, 109, including 12 women, were killed in war zones. The highest number of casualties were identified in the Gaza Strip (46 people), Sudan (13 people), and Ukraine (8 people).
Crimes against journalists are also continuing in countries not at war. For example, in Mexico, 15 media workers were killed — a figure higher than in some war zones.
According to UNESCO data, the highest number of journalist murders were recorded in Arab states (82), Latin America and the Caribbean (34), the Asia-Pacific region (30), Africa (5), and Europe and North America (12).
It should be noted that November 2 is observed as the International Day to End Impunity for Crimes against Journalists. This date is dedicated to the memory of two French journalists killed in Mali in 2013.
According to information from the organization "Reporters Without Borders," at least 1,163 journalists were imprisoned worldwide between 2023 and 2025, 568 of whom are still being held in detention.