Наркожиноятларга қарши курашиш, киберхавфсизлик ва прокурорлик назорати самарадорлиги оширилади
Президент Шавкат Мирзиёев 3 ноябрь куни гиёҳвандлик, кибержиноятлар ва прокурорлик назорати соҳаларини такомиллаштириш бўйича тақдимот билан танишди.
'Наркожиноятларга қарши курашиш, киберхавфсизлик ва прокурорлик назорати самарадорлиги оширилади'ning rasmi
Давлат раҳбари гиёҳвандликка қарши курашиш бўйича янги 2025–2026 йилларга мўлжалланган миллий дастурни маъқуллади.
Унда ёшлар ўртасида наркотикларнинг тарқалишига чек қўйиш, ноқонуний айланишга жиноий жавобгарликни кучайтириш ва профилактик чора-тадбирларни кучайтириш белгиланган.
Йиғилишда шунингдек, кибержиноятлар сонининг сўнгги беш йилда 68 баробарга ошгани қайд этилди.
Президент шахсий маълумотларни ҳимоя қилиш, банк тизимида киберхавфсизликни мустаҳкамлаш ва янги экспертиза йўналишларини жорий этиш бўйича топшириқлар берди.
Бундан ташқари, прокурорлик назоратини рақамлаштириш, тергов жараёнларига сунъий интеллект технологияларини татбиқ этиш ҳамда жиноят ишларини тўлиқ электрон шаклда юритиш режалаштирилмоқда.

The fight against drug crimes, cybersecurity, and prosecutorial oversight will be enhanced.
President Shavkat Mirziyoyev familiarized himself with a presentation on improving the areas of greenery, cybercrime, and prosecutorial oversight on November 3.
Image of 'The fight against drug crimes, cybersecurity, and prosecutorial oversight will be enhanced.'
The head of state approved a new national program for combating drug addiction for 2025–2026.
It outlines measures to curb the spread of drugs among youth, strengthen criminal liability for illicit trafficking, and enhance preventive measures.
The meeting also noted that the number of cybercrimes has increased 68-fold over the past five years.
The President gave instructions on protecting personal data, strengthening cybersecurity in the banking system, and implementing new areas of expertise.
In addition, the digitalization of prosecutorial oversight, the application of artificial intelligence technologies in investigative processes, and the full electronic handling of criminal cases are planned.