Аҳмад ал-Шара ва Дональд Трамп Оқ уйда кўришмоқчи
Сурия етакчиси АҚШга илк расмий ташрифини амалга оширмоқда. Трамп ва ал-Шара нимани муҳокама қилади?
'Аҳмад ал-Шара ва Дональд Трамп Оқ уйда кўришмоқчи'ning rasmi
Сурия муваққат президенти Аҳмад ал-Шара расмий ташриф билан Вашингтонга келди. Яқинда АҚШ уни террорчи сифатида қўлга олгани учун 10 миллион доллар мукофот таклиф қилди ва энди президент Дональд Трамп уни Оқ уйда Сурия раҳбари сифатида қабул қилади. Улар нимани муҳокама қилишади?
Ал-Шаранинг Вашингтонга ташрифи ҳақиқатдан ҳам тарихий аҳамиятга эга — Сурия президенти ҳеч қачон АҚШга расмий ташриф буюрмаган.
Охирги марта Суриянинг юқори мартабали амалдори Оқ уйга 1999 йил декабрида ташриф буюрган эди. Айнан ўша пайтда Сурия ташқи ишлар вазири Фарук ал-Шара Исроил билан тинчлик музокараларида қатнашган эди.
Кейинги чорак аср давомида мамлакат фуқаролар уруши, қатағон ва халқаро изоляция билан кечган Асад ҳукмронлигидан режим қулашигача ўтди. Дамашқнинг Ҳайъат Таҳрир аш-Шом (Россияда террористик ташкилот сифатида тақиқланган) томонидан босиб олиниши ва Асаднинг Москвага учиши ортидан Суриянинг муваққат раҳбари ва ХТС раҳбари Аҳмад ал-Шара йиллар давомида Дамашқ билан алоқадан қочган давлатлар билан муносабатларни тиклашга ҳаракат қилмоқда.
Ал-Шаранинг Вашингтонга расмий ташрифи арафасида БМТ Хавфсизлик кенгаши уни ва мамлакат ички ишлар вазири Анас Хаттобни санкциялар рўйхатидан олиб ташлади. Ал-Шара 2014 йилдан бери “Ал-Қоида”нинг Суриядаги қаноти (Россияда террорчи ташкилот деб топилган) ҲТС аъзоси сифатида БМТ санкциялари остида эди.
“Ушбу ҳужжатнинг қабул қилиниши билан Кенгаш Сурия янги даврга кираётганини тан олувчи кучли сиёсий сигнал беради”, деди АҚШнинг БМТдаги элчиси Майк Валс овоз беришдан кейин.
Реутерс хабар беришича, Вашингтон бир неча ой давомида Хавфсизлик кенгашининг 15 аъзосини ал-Шарага қарши санкцияларни бекор қилишга ундаган. Тегишли резолюция америкалик дипломатлар томонидан ишлаб чиқилган ва овозга қўйилган. Декабр ойида АҚШ ал-Шаранинг ҳибсга олинишига ёрдам берганлик учун 10 миллион доллар мукофот бериш таклифини қайтариб олди.
'Ҳиндистондаги тунги клубда 25 киши ҳалок бўлди'ning rasmi
Дунё Бугун 15:15
Ҳиндистондаги тунги клубда 25 киши ҳалок бўлди
Ҳиндистоннинг Гоа штатидаги машҳур тунги клубда содир бўлган ёнғин оқибатида 25 киши ҳалок бўлгани айтилди.
'Эрондаги марафонда ташкилотчилар пойгада иштирок этаётган аёллар ҳижоб киймаганлиги учун ҳибсга олинди'ning rasmi
Дунё Бугун 11:46
Эрондаги марафонда ташкилотчилар пойгада иштирок этаётган аёллар ҳижоб киймаганлиги учун ҳибсга олинди
Эрон расмийлари марафон ташкилотчиси ҳижобсиз аёлларни иштирок этишига рухсат берганлиги учун ҳибсга олинганини маълум қилди.
'АҚШ Жанубий Кореяга атом сув ости кемаларини қуришда ёрдам беради'ning rasmi
Дунё 06.12.2025 21:06
'Австралия "Толибон" расмийларига нисбатан санкциялар жорий этди'ning rasmi
Дунё 06.12.2025 19:56
Австралия "Толибон" расмийларига нисбатан санкциялар жорий этди
Ушбу чоралар Афғонистон аёллари ва қизларининг ҳуқуқлари кескин чеклангани сабабли қўлланмоқда.
'Швеция жиноятчи гуруҳлар етакчиларини фуқароликдан маҳрум қилишни режалаштирмоқда'ning rasmi
Дунё 06.12.2025 16:47
Швеция жиноятчи гуруҳлар етакчиларини фуқароликдан маҳрум қилишни режалаштирмоқда
Мамлакатда уюшган жиноятчиликнинг кескин авж олиши ортидан Швеция ҳукумати фуқароликдан маҳрум қилишга доир конституциявий ўзгартиришларни таклиф қилди.
'Қашқадарёда ЙПХ инспекторини обрўсизлантиришга уринганларга жазо белгиланди'ning rasmi
Дунё 06.12.2025 12:34
Қашқадарёда ЙПХ инспекторини обрўсизлантиришга уринганларга жазо белгиланди
Ижтимоий тармоқларда ЙПХ ходимини обрўсизлантирувчи видео тарқатган икки фуқаро маъмурий жавобгарликка тортилди.

Syria's interim president Ahmad al-Shara arrived in Washington on an official visit. Recently, the U.S. offered a $10 million reward for his capture as a terrorist, and now President Donald Trump is receiving him at the White House as the Syrian leader here. What will they discuss?
Al-Shara's visit to Washington is indeed of historical significance — the Syrian president has never made an official visit to the U.S. before.
The last time a high-ranking Syrian official visited the White House was in December 1999. At that time, Syrian Foreign Minister Farouk al-Shara was participating in peace talks with Israel.
Over the next quarter-century, the country went through civil war, repression, and international isolation under Assad's rule, leading up to the regime's collapse. Following the capture of Damascus by Hayat Tahrir al-Sham (banned as a terrorist organization in Russia) and Assad's flight to Moscow, Syria's interim leader and HTS head Ahmad al-Shara has been working to restore relations with countries that had severed ties with Damascus for years.
Ahead of al-Shara's official visit to Washington, the UN Security Council removed him and the country's interior minister, Anas Khattab, from the sanctions list. Al-Shara had been under UN sanctions since 2014 as a member of HTS, al-Qaeda's wing in Syria (designated as a terrorist organization in Russia).
"The adoption of this document sends a strong political signal that the Council recognizes that Syria is entering a new era," said U.S. Ambassador to the UN Mike Wals after the vote.
According to Reuters, Washington had been urging the 15 members of the Security Council for several months to lift sanctions against al-Shara. The relevant resolution was drafted by American diplomats and put to a vote. In December, the U.S. rescinded the offer of a $10 million reward for help in apprehending al-Shara.