Трамп ишга чиқмаётган авиадиспетчерларга таҳдид қилди
АҚШда 40 кундан бери давом этаётган шатдаун сабаб маошсиз қолган авиадиспетчерларга президент Дональд Трамп маош қисқариши билан таҳдид қилди.
'Трамп ишга чиқмаётган авиадиспетчерларга таҳдид қилди'ning rasmi
АҚШ президенти Дональд Трамп 10 ноябр куни Truth Socialдаги саҳифасида маош тўланиши кечиккан даврда ишга чиқмаган авиадиспетчерларни “жиддий маош қисқариши” кутмоқда, деб ёзди. Унинг таъкидлашича, “барча авиадиспетчерлар дарҳол ишга қайтиши шарт”.
Трамп, шунингдек, ишни давом эттираётганларни “улкан ватанпарварлар” деб атаб, уларга 10 000 доллар миқдорида мукофот берилишини таклиф қилди.
АҚШда 40 кундан ортиқ давом этаётган шатдаун сабаб кўплаб диспетчерлар икки ойдан бери маош ололмаган. Натижада касаллик таътили ва ишдан бўшаш ҳолатлари кўпайган.
Фуқаро авиацияси федерал маъмурияти (FAA) мамлакатдаги йирик 40 аэропортда кунлик парвозлар сонини қисқартириш буйруғини берди. Бу кўрсаткич яқин кунларда 10 фоизгача ўсиши кутилмоқда.
Трамп ишдан бўшашни ўйлаётганларга мурожаат қилиб, “ҳеч иккиланмасдан, ҳеч қандай компенсациясиз” бундай қилишни тавсия этди ва улар “ҳақиқий ватанпарварлар” билан алмаштирилишини айтди.

Trump threatened the air traffic controllers who are not working.
In the US, President Donald Trump threatened the air traffic controllers who have been left without pay due to the ongoing 40-day government shutdown with a pay cut.
Image of 'Trump threatened the air traffic controllers who are not working.'
On November 10, US President Donald Trump wrote on his Truth Social page that air traffic controllers who did not show up for work during the period of delayed salary payments should expect a "serious pay cut." He emphasized that "all air traffic controllers must return to work immediately."
Trump also referred to those continuing to work as "great patriots" and proposed that they be rewarded with a $10,000 bonus.
Due to the government shutdown in the US, which has lasted for more than 40 days, many controllers have not received their salaries for over two months. As a result, sick leave and resignations have increased.
The Federal Aviation Administration (FAA) has ordered a reduction in the number of daily flights at 40 major airports across the country. This figure is expected to increase by up to 10 percent in the coming days.
Addressing those considering resigning, Trump advised them to do so "without hesitation, without any compensation," and said they would be replaced by "true patriots."