Тўқаев Қозоғистоннинг ядровий қуролдан воз кечиш сабабини изоҳлади
Қозоғистон президенти ядровий арсеналдан воз кечиш заифлик эмас, балки тинчлик ва глобал хавфсизликка садоқат эканини таъкидлади.
'Тўқаев Қозоғистоннинг ядровий қуролдан воз кечиш сабабини изоҳлади'ning rasmi
Қозоғистон Президенти Қосим-Жомарт Тўқаев 19 декабрь куни Токио шаҳридаги БМТ университетида сўзлаган нутқида мамлакатининг нега ядровий қуролдан воз кечганини изоҳлади.
Унинг таъкидлашича, Қозоғистоннинг ушбу қарори стратегик узоқни кўра билиш ҳамда тинчлик ва бутун инсоният хавфсизлигига қатъий садоқатнинг ифодаси ҳисобланади. Тўқаев ядровий таҳдидлар кучайиб бораётганини қайд этиб, Қозоғистон ва Япония каби давлатлар ядровий қуролнинг оғир оқибатларини чуқур англай олишини айтган.
“Ҳиросима, Нагасаки ва Семипалатинск ядровий масъулият қанчалик қимматга тушишини эслатиб туради. Мустақилликка эришгач, Қозоғистон тарихий қарор қабул қилиб, Семипалатинск ядровий полигонини ёпди ва дунёдаги тўртинчи энг йирик ядровий арсеналдан воз кечди. Бу заифлик эмас, балки тинчликка садоқат белгиси эди”, деди президент.
Тўқаевнинг айтишича, орадан 30 йил ўтганига қарамасдан, Қозоғистоннинг позицияси ўзгармаган. У халқаро ҳамжамиятни тўлиқ ядровий қуролсизланиш йўлидаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштиришга ҳамда Ядровий синовларни тўлиқ тақиқлаш тўғрисидаги шартноманинг кучга киришини таъминлашга чақирган.
Шунингдек, Қозоғистон президенти ядровий давлатлар ўртасида мулоқотни қайта тиклаш, ядровий қуролни қўллаш ва синовдан ўтказиш таҳдидини бартараф этиш бўйича қатъий чоралар кўриш зарурлигини таъкидлади.
Маълумот учун, 1949–1989 йилларда Қозоғистондаги Семипалатинск полигонида 450 дан ортиқ ядровий синов ўтказилган. 1991 йил 29 августда полигон ёпилган ва Қозоғистон ядровий қуролдан ихтиёрий равишда воз кечган илк давлатлардан бирига айланган.

Kazakhstan's President Kassym-Jomart Tokayev explained the reasons for his country's renunciation of nuclear weapons in a speech at the United Nations University in Tokyo on December 19.
According to his emphasis, Kazakhstan's decision is considered an expression of strategic foresight and firm commitment to peace and global human security. Tokayev noted the growing nuclear threats, stating that countries like Kazakhstan and Japan deeply understand the severe consequences of nuclear weapons.
"Hiroshima, Nagasaki, and Semipalatinsk are constant reminders of how costly nuclear responsibility is. Upon gaining independence, Kazakhstan made a historic decision, closing the Semipalatinsk nuclear test site and renouncing the world's fourth-largest nuclear arsenal. This was not a sign of weakness, but a sign of commitment to peace," said the president.
According to Tokayev, despite 30 years having passed, Kazakhstan's position remains unchanged. He called on the international community to intensify efforts towards complete nuclear disarmament and to ensure the entry into force of the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty.
Furthermore, the President of Kazakhstan emphasized the necessity of taking decisive measures to restore dialogue between nuclear states and to eliminate the threat of the use and testing of nuclear weapons.
For reference, over 450 nuclear tests were conducted at the Semipalatinsk test site in Kazakhstan between 1949 and 1989. The site was closed on August 29, 1991, and Kazakhstan became one of the first countries to voluntarily renounce nuclear weapons.