Президент администрацияси раҳбари Саида Мирзиёева нуфузли халқаро мукофот совриндорларига ўз табриги ва муносабатини билдирди.
'Саида Мирзиёева “Инсоний биродарлик” мукофоти совриндорларини табриклади'ning rasmi
Бирлашган Араб Амирликларида тинчлик, ижтимоий адолат ва динлараро тотувликни мустаҳкамлашга қаратилган нуфузли “Инсоний биродарлик” (Zayed Award for Human Fraternity) мукофотининг 2026 йилги совриндорлари эълон қилинган эди. Бу йил мукофот Озарбайжон ва Арманистон ўртасидаги тарихий тинчлик келишуви ҳамда инсон ҳуқуқлари ҳимоячиси Зарқа Яфталига насиб этди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари, мукофот ҳакамлар ҳайъати таркибида Марказий Осиёдан ягона вакил бўлган Саида Мирзиёева совриндорларни табриклади.
“Шайх Зоид номидаги ‘Инсоний биродарлик’ халқаро мукофоти ҳакамлар ҳайъатида иштирок этиш ва 2026 йилги мукофот совриндорларини чин дилдан табриклаш мен учун катта шараф. Озарбайжон ва Арманистон ўртасида эришилган тинчлик келишуви ҳатто узоқ йиллар давом этган мураккаб низоларни ҳам ҳал этиш мумкинлигини яққол намоён этди”, — дейди Саида Мирзиёева.
Шунингдек, у афғонистонлик ҳуқуқ ҳимоячиси Зарқа Яфталининг фаолиятини алоҳида эътироф этиб, унинг қизларнинг таълим олиш ҳуқуқини ҳимоя қилиш йўлидаги кўп йиллик саъй-ҳаракатлари бутун жамиятлар келажагини ўзгартиришга қодир эканини таъкидлади.
“Мен учун тинчлик ҳам, қизларнинг таълимга бўлган ҳуқуқлари ҳам жамиятларнинг барқарорлиги ва тараққиёти билан узвий боғлиқ бўлган муҳим қадриятлардир”, — дейди Президент администрацияси раҳбари.
Маълум қилинишича, мукофотни топшириш маросими 2026 йил 4 февраль куни БМТ томонидан белгиланган Халқаро инсон биродарлиги кунида бўлиб ўтади.

The 2026 laureates of the influential "Zayed Award for Human Fraternity," aimed at strengthening peace, social justice, and interfaith harmony in the United Arab Emirates, were announced. This year, the award was bestowed upon the historic peace agreement between Azerbaijan and Armenia and human rights defender Zarqa Yaftali.
Saida Mirziyoyeva, Head of the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan and the only representative from Central Asia on the award's judging panel, congratulated the laureates.
"It is a great honor for me to participate in the judging panel of the international 'Zayed Award for Human Fraternity' and to sincerely congratulate the 2026 laureates. The peace agreement reached between Azerbaijan and Armenia clearly demonstrated that even long-standing complex conflicts can be resolved," said Saida Mirziyoyeva.
She also specially acknowledged the work of Afghan rights defender Zarqa Yaftali, emphasizing that her many years of efforts to defend girls' right to education are capable of changing the future of entire societies.
"For me, both peace and girls' rights to education are important values intrinsically linked to the stability and development of societies," said the Head of the Presidential Administration.
It is reported that the award ceremony will take place on February 4, 2026, on the International Day of Human Fraternity established by the UN.