Трамп Канадага 100 фоизлик бож билан таҳдид қилди
АҚШ президенти Дональд Трамп Канада Хитой билан савдо келишуви тузадиган бўлса, Канада товарларига 100 фоизлик тариф жорий этилишини маълум қилди.
'Трамп Канадага 100 фоизлик бож билан таҳдид қилди'ning rasmi
Дональд Трамп бу ҳақда Truth Social’даги саҳифасида ёзиб, Канада Хитой билан яқинлашса, АҚШга кирадиган барча Канада маҳсулотларига дарҳол 100 фоизлик бож солинишини айтди.
Бунга жавобан Канада савдо вазири Доминик Леблан мамлакат Хитой билан эркин савдо битими тузишга интилмаётганини билдирди. Шунга қарамай, Канада бош вазири Марк Карни яқинда Пекинга ташриф буюриб, қатор иқтисодий келишувларни имзолагани АҚШ–Канада муносабатларида кескинликни кучайтирди.
Аввалроқ Трамп Канада ва Хитой ўртасидаги ҳамкорликни қўллаб-қувватлаган эди, бироқ Карнининг Давосдаги чиқишидан сўнг Вашингтон позицияси ўзгарди.

Trump threatened Canada with 100 percent tariffs.
US President Donald Trump announced that if Canada makes a trade deal with China, a 100 percent tariff will be imposed on Canadian goods.
Image of 'Trump threatened Canada with 100 percent tariffs.'
On his Truth Social page about Donald Trump, he wrote that if Canada gets closer to China, all Canadian products entering the USA will immediately be subject to a 100 percent tariff.
In response, Canada's Minister of Trade, Dominic LeBlanc, stated that the country is striving to establish a free trade agreement with China. Nevertheless, Canadian Prime Minister Mark Carney's recent visit to Beijing and the signing of a series of economic agreements have intensified tensions in US-Canada relations.