Ислом цивилизацияси маркази ҳақидаги видеолавҳа дунёнинг етакчи Euronews ва CNN халқаро телеканалларида намойиш этилди
Унда 2017 йилда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган “Ислом — бу маърифат, инсонпарварлик ва бағрикенглик дини” деган тамойил марказ фаолиятининг пойдевори экани алоҳида таъкидланади.
'Ислом цивилизацияси маркази ҳақидаги видеолавҳа дунёнинг етакчи Euronews ва CNN халқаро телеканалларида намойиш этилди'ning rasmi
Шунингдек, Марказнинг ғоявий асослари, ноёб лойиҳалари ҳамда бой илмий-маънавий мероси халқаро аудиторияга тақдим этилган.
Видеолавҳада Марказ делегациясининг дунё бўйлаб олиб бораётган изланишлари, йўқолиб кетган маданий ва тарихий мерос намуналарини ватанга қайтариш йўлидаги саъй-ҳаракатлари ёритилган. Қисқа вақт ичида мингдан ортиқ ноёб артефактлар Ўзбекистонга қайтарилди, яна мингга яқин экспонат эса саховатли хайриячилар ва санъат дилерлари томонидан марказ фондига ҳадя қилинди.
Шунингдек, Марказ таркибидаги болалар музейи, 200 мингдан ортиқ қўлёзмалар сақланадиган кутубхона ҳамда ноёб тарихий ёдгорликлар, жумладан, ЮНEСКОнинг “Жаҳон хотираси” реестрига киритилган VII асрга оид Усмон Мусҳафи ҳақида маълумот берилади.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг тарихий ва илмий меросни асраб-авайлаш ҳамда қўлёзмаларни ватанга қайтариш масаласига қаратаётган алоҳида эътибори таъкидланади. Марказ яқин келажакда ўз эшикларини очиб, жамоатчиликка тақдим этилиши режалаштирилган.
Euronews ва CNN орқали намойиш этилган ушбу видеолавҳа Ислом цивилизацияси марказини замонавий Ўзбекистоннинг маърифий ва маданий рамзи сифатида жаҳон ҳамжамиятига танитишга хизмат қилмоқда.

The video board about the center of Islamic civilization was displayed on the world's leading international television channels Euronews and CNN.
It is particularly emphasized that the principle "Islam is a religion of enlightenment, humanism, and tolerance," put forward in 2017 by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, is the cornerstone of the center's activities.
Image of 'The video board about the center of Islamic civilization was displayed on the world's leading international television channels Euronews and CNN.'
Thus, the ideological foundations, unique projects, and rich scientific-spiritual heritage of the Center have been presented to an international audience here.
The video board highlights the research expeditions conducted by the Center's delegation around the world and their efforts to repatriate lost cultural and historical heritage samples to the homeland. In a short time, over a thousand unique artifacts have been returned to Uzbekistan, and nearly a thousand more exhibits have been donated to the center's fund by generous patrons and art dealers.
Furthermore, information is provided about the children's museum within the Center, a library preserving over 200,000 manuscripts, and unique historical monuments, including the 7th-century Uthman Mushaf included in UNESCO's "Memory of the World" register.
The special attention of the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, to the issues of preserving historical and scientific heritage and repatriating manuscripts is emphasized. The Center plans to open its doors and be presented to the public in the near future.
This video board, broadcast via Euronews and CNN, serves to introduce the Center of Islamic Civilization as a symbol of enlightenment and culture of modern Uzbekistan to the world community.