Метан заправкалари қайта иш бошлади
Энергетика вазирлиги маълум қилишича, бугун — 2 февралдан эътиборан метан заправкалари соат 10:00 дан 16:00 гача очилди.
Қайд этилишича, Фарғона водийсида метан заправкаларининг иш вақти ҳудудий ҳокимликлар билан келишилган ҳолда, газ босими даражасидан келиб чиқиб белгиланади.
Шу билан бирга, ижтимоий соҳа объектларига хизмат кўрсатувчи махсус техника ҳамда жамоат транспортлари учун газ таъминоти чекловларсиз ва барқарор тарзда етказиб берилади.
Эслатиб ўтамиз, 20 январь куни ҳаво ҳарорати кескин пасайгани сабабли метан заправкалар фаолиятига вақтинча чекловлар жорий этилганди.

Methane filling stations have resumed operation.
From February 2, methane filling stations across the republic will operate during designated time intervals.
Image of 'Methane filling stations have resumed operation.'
According to the Ministry of Energy, starting today—February 2—methane filling stations are open from 10:00 to 16:00.
It is noted that in the Fergana Valley, the operating hours of methane filling stations are determined in agreement with local authorities, based on the level of gas pressure.
At the same time, gas supply for special equipment serving social sector facilities and public transport will be delivered without restrictions and in a stable manner.
We remind you that on January 20, due to a sharp drop in air temperature, temporary restrictions were imposed on the operation of methane filling stations.