Ўзбекистонда илк бор криптовалюта майнинги фаолияти учун расмий рухсатнома берилди
Маълум қилинишича, 19 январь куни агентлик директорининг буйруғи билан "NexaGrid" компаниясига майнинг фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқи берилган.
'Ўзбекистонда илк бор криптовалюта майнинги фаолияти учун расмий рухсатнома берилди'ning rasmi
Ўзбекистонда биринчи марта криптовалюта майнинги фаолиятини амалга ошириш учун расмий рухсатнома тақдим этилди. Бу ҳақда Spot Истиқболли лойиҳалар миллий агентлигининг майнинг фаолияти учун берилган рухсатномалар электрон реестрига таяниб хабар берди.
Маълум қилинишича, 19 январ куни агентлик директорининг буйруғи билан NexaGrid компаниясига майнинг фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқи берилган. Компаниянинг фаолият манзили сифатида Бухоро вилояти Ромитан тумани кўрсатилган. Ушбу ҳужжат мамлакатда мазкур йўналиш бўйича берилган илк рухсатнома ҳисобланади.
NexaGrid юридик шахс сифатида 2025 йил апрель ойида Тошкент шаҳрида рўйхатдан ўтган бўлиб, унинг устав фонди 600 миллион сўмни ташкил қилади. Компания компьютер ускуналарини бошқариш фаолияти билан шуғулланади. Таъсисчилари — Тўймурод Султонов (63 фоиз) ва Маҳмуджон Рўзимуродов (37 фоиз). Шунингдек, Султонов компания раҳбари ҳисобланади.
У ўзининг LinkedInдаги саҳифасида NexaGrid майнинг учун рухсатномани қонуний ва шаффоф тарзда олганини таъкидлаган. Қайд этилишича, лойиҳа қисқа муддатли фойда эмас, балки Марказий Осиёда келажак инфратузилмасини шакллантириш мақсадида йўлга қўйилган.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йил кузида Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги майнинг фаолиятини лицензиялаш тартибини тасдиқлаган. Унга кўра, майнинг фақат юридик шахслар томонидан ва асосан қуёш фотоэлектр станциялари орқали ишлаб чиқарилган электр энергияси асосида амалга оширилади. Ягона электр тармоғига уланишга рухсат берилган, бироқ бунда икки баробар тариф қўлланади.
Рухсатнома 5 йил муддатга бепул берилади ва аризалар 15 кун ичида кўриб чиқилади. Шунингдек, яширин ва рухсатномасиз майнинг билан шуғулланиш тақиқланади. Олинган крипто-активлар эса фақат лицензияга эга крипто-биржалар орқали сотилиши мумкин.
Ҳозирда Ўзбекистонда 21 та крипто-хизмат провайдери фаолият юритмоқда. 2022 йилдан буён улар томонидан 107 миллиард сўмдан ортиқ бож ва йиғимлар тўланган.

The first official license to carry out cryptocurrency mining activities has been issued in Uzbekistan for the first time. This was reported by Spot National Agency for Prospective Projects, referring to the electronic register of licenses issued for mining activities.
It is reported that on January 19, by order of the agency's director, the NexaGrid company was granted the right to engage in mining activities. The company's activity address is indicated as the Romitan district of the Bukhara region. This document is considered the first license issued in the country in this direction.
NexaGrid was registered as a legal entity in April 2025 in the city of Tashkent, and its charter fund amounts to 600 million soums. The company is engaged in computer equipment management activities. Its founders are To'yqurod Sultonov (63%) and Mahmudjon Ro'zimurodov (37%). Also, Sultonov is considered the head of the company.
He emphasized on his LinkedIn page that NexaGrid obtained the license for mining legally and transparently. It is noted that the project was launched not for short-term profit, but with the aim of shaping the future infrastructure in Central Asia.
Recall that in the autumn of 2023, the National Agency for Prospective Projects approved the procedure for licensing mining activities. According to it, mining is carried out only by legal entities and mainly on the basis of electricity generated through solar photovoltaic stations. Connection to the unified power grid is permitted, but a double tariff is applied in this case.
The license is issued free of charge for a period of 5 years, and applications are reviewed within 15 days. Also, engaging in hidden and unlicensed mining is prohibited. The obtained crypto-assets can only be sold through licensed crypto-exchanges.
Currently, 21 crypto-service providers are operating in Uzbekistan. Since 2022, they have paid over 107 billion soums in taxes and fees.