Олий суд Зомин туманидаги икки ёшли боланинг ўлими бўйича ҳукмни тасдиқлади
Жиззах вилояти Зомин туманида 2025 йил июнь ойида содир бўлган ҳодиса бўйича биринчи инстанция судининг ҳукми апелляция босқичида ҳам ўз кучида қолдирилди.
'Олий суд Зомин туманидаги икки ёшли боланинг ўлими бўйича ҳукмни тасдиқлади'ning rasmi
Олий суд маълум қилишича, Жиноят ишлари бўйича Зомин туман суди 2025 йил 10 декабрда О.Т.ни Жиноят кодексининг 117-моддаси 2-қисми (“хавф остида қолдириш”) ва 266-моддаси 2-қисми “а” банди билан айбдор деб топган.
Суд ҳукмига кўра, О.Т. 7 йилга озодликдан маҳрум қилиниб, 3 йил муддатга барча турдаги транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум этилган. Жазони манзил-колонияларда ўташ белгиланган.
2026 йил 24 февралдаги апелляция инстанцияси ажрими билан ҳукм ўзгармаган, тарафлар эса қонунда белгиланган тартибда кассация шикояти бериш ёки протест келтириш ҳуқуқига эга.
Ҳодиса 2025 йил 23 июнь куни Зомин туманида содир бўлган; хоразмлик оиланинг икки ёшли фарзанди бедарак йўқолиб, бир неча кун ўтиб жасади топилган эди. Ички ишлар органлари томонидан жиноят иши қўзғатилган ва тергов ҳаракатлари олиб борилган.

The Supreme Court upheld the verdict in the case of the death of two young children in Zomin district.
Image of 'The Supreme Court upheld the verdict in the case of the death of two young children in Zomin district.'
According to the Supreme Court, the Zomin District Court for Criminal Cases found O.T. guilty under Part 2 of Article 117 ("leaving in danger") and subparagraph "a" of Part 2 of Article 266 of the Criminal Code on December 10, 2025.
According to the court's verdict, O.T. was sentenced to 7 years of deprivation of liberty and deprived of the right to drive all types of vehicles for a period of 3 years. The sentence is to be served in a general regime penal colony.
The verdict remained unchanged by the decision of the appellate instance on February 24, 2026, and the parties have the right to file a cassation appeal or bring a protest in accordance with the procedure established by law.
The incident occurred on June 23, 2025, in Zomin district; the two-year-old child of a Khorezm family went missing and was found dead several days later. The internal affairs bodies initiated a criminal case and conducted investigative actions.