Президент Фарғонадаги IT-паркнинг шарт-шароитлари билан танишди
Эслатиб ўтамиз, ушбу мажмуа давлат раҳбарининг 2024 йил август ойидаги ташрифи давомида берилган топшириқлари асосида барпо этилган.
'Президент Фарғонадаги IT-паркнинг шарт-шароитлари  билан танишди'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев Фарғонага ташрифи давомида IT-паркнинг шарт-шароитлари билан танишди. Бу ҳақда давлат раҳбарининг матбуот хизмати маълум қилди.
Ушбу объект 150 миллиард сўм бюджет маблағлари ҳисобига қурилган бўлиб бир вақтнинг ўзида 200 нафаргача фойдаланувчини қамраб олади. Паркда йилига 3 мингдан ортиқ ёшларни ўқитиш, уларни амалий лойиҳаларга жалб этиш ва АТ хизматлари кўрсатиш имконияти яратилган.
Марказда фрилансерлар ва дастурчилар учун замонавий коворкинг муҳити, резидент компаниялар учун тўлиқ жиҳозланган офислар ташкил этилган. Бу ерда таълим, ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш жараёнлари ўзаро боғланган ҳолда йўлга қўйилган. Яратилган инфратузилма ёшларнинг ўзини ўзи банд қилиш имкониятларини кенгайтириб, барқарор даромад топишига хизмат қилади.
Қайд этиш жоизки, сўнгги йилларда Фарғона вилоятида АТ хизматлари ҳажми 4 баробарга ўсиб, экспорт 23 миллион доллардан ошган. Ҳозирги кунда вилоятда “IT-Парк” резидентлари сони 139 тага етган. 2025 йилда 22,7 миллион долларлик ахборот технологиялари хизматлари экспорт қилинган.
Янги парк доирасида резидентлар сонини 200 нафарга етказиш, 700 та янги иш ўрни яратиш, хизматлар ҳажмини ошириш ҳамда 30 миллион долларлик экспортга эришиш мақсад қилинган.
Келгусида мазкур мажмуада сунъий интеллект технологиялари хабини ташкил этиш, бошқарув тизимларини рақамлаштиришга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилган.
Шунингдек, сунъий интеллект, дастурлаш, график дизайн, компьютер саводхонлиги ва инглиз тили бўйича замонавий ўқув курслари йўлга қўйилади. Стартаплар учун венчур молиялаштириш, грантлар ва акселерация дастурлари жорий этилади.
Президент парк резидентлари ва ахборот технологиялари соҳасида фаолият юритаётган ёшлар билан мулоқот қилди. Улар томонидан илгари сурилган ташаббус ва ғоялар қўллаб-қувватланди.
'Хоразмда “Урганч-1” насос станциясини модернизация қилиш масаласи кўтарилди'ning rasmi
Сиёсат Бугун 02:56
Хоразмда “Урганч-1” насос станциясини модернизация қилиш масаласи кўтарилди
Саида Мирзиёева Хоразм вилоятига ташрифи доирасида вилоят ва туманлар раҳбарияти билан учрашув ўтказди.
'Марғилонда Бурҳониддин Марғиноний мажмуаси очилди'ning rasmi
Сиёсат Бугун 02:51
Марғилонда Бурҳониддин Марғиноний мажмуаси очилди
Маросимда Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этиб, мажмуа Фарғона водийси маънавий ҳаётида муҳим ўрин тутишини таъкидлади.
'Буюк Британия пойтахти Лондон шаҳрида Соҳибқирон Амир Темурга бағишланган халқаро форум бўлиб ўтади'ning rasmi
Сиёсат 27.04.2026 14:21
Буюк Британия пойтахти Лондон шаҳрида Соҳибқирон Амир Темурга бағишланган халқаро форум бўлиб ўтади
Лондонда бўлиб ўтаётган ушбу форум эса Темурийлар меросининг замонавий дунёда ҳам халқлар, давлатлар ва илмий жамоаларни бирлаштиришда муҳим ўрин тутаётганини яна бир бор тасдиқлайди.
'Президент Қувасойдаги керамогранит заводи фаолияти билан танишди'ning rasmi
Сиёсат 27.04.2026 10:13
Президент Қувасойдаги керамогранит заводи фаолияти билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев Қувасой шаҳридаги Crown Ceramic қўшма корхонасида керамогранит плиталар ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди.

The President got acquainted with the conditions of the IT park in Fergana.
During his visit to Fergana, President Shavkat Mirziyoyev familiarized himself with the conditions of the IT park. This was reported by the press service of the head of state.
This facility was built with 150 billion soums of budget funds and can accommodate up to 200 users at a time. The park has created opportunities to train over 3,000 young people annually, involve them in practical projects, and provide IT services.
The center features a modern coworking environment for freelancers and programmers, as well as fully equipped offices for resident companies. Education, production, and service processes are interconnected here. The established infrastructure expands opportunities for young people to become self-employed and earn a stable income.
It is noteworthy that in recent years, the volume of IT services in the Fergana region has increased 4 times, with exports exceeding 23 million dollars. Currently, the number of IT Park residents in the region has reached 139. In 2025, information technology services worth 22.7 million dollars were exported.
Within the framework of the new park, the goals are to increase the number of residents to 200, create 700 new jobs, increase the volume of services, and achieve exports worth 30 million dollars.
In the future, it is planned to establish an artificial intelligence technology hub in this complex and implement projects aimed at digitizing management systems.
Additionally, modern training courses in artificial intelligence, programming, graphic design, computer literacy, and English will be launched. Venture financing, grants, and acceleration programs will be introduced for startups.
The President engaged in a dialogue with park residents and young people working in the field of information technology. The initiatives and ideas put forward by them were supported.
Image of 'The issue of modernizing the "Urganch-1" pumping station has been raised in Khorezm.'
Politics Today 02:56
The issue of modernizing the "Urganch-1" pumping station has been raised in Khorezm.
Image of 'The complex of Burhaniddin Margilani was opened in Margilan.'
Politics Today 02:51
The complex of Burhaniddin Margilani was opened in Margilan.
Image of 'An international forum dedicated to Amir Temur will be held in London, the capital of Great Britain.'
An international forum dedicated to Amir Temur will be held in London, the capital of Great Britain.