Тбилисида Алишер Навоий ҳайкали тантанали равишда очилди
Шавкат Мирзиёев ва Грузия Бош вазири Ираклий Кобахидзе Тбилиси шаҳрида буюк ўзбек шоири ва мутафаккири Алишер Навоий ҳайкалининг тантанали очилиш маросимида иштирок этди.
'Тбилисида Алишер Навоий ҳайкали тантанали равишда очилди'ning rasmi
Маросимда Алишер Навоийнинг бой адабий ва маънавий мероси нафақат ўзбек халқи, балки бутун инсониятнинг бебаҳо бойлиги экани таъкидланди. Қайд этилишича, унинг асарлари асрлар давомида кўплаб авлодларни илҳомлантириб келмоқда ҳамда тадқиқотчилар, адабиёт ихлосмандлари ва Шарқ маънавиятини ўрганувчилар учун муҳим манба ҳисобланади.
Таъкидланишича, Тбилисида Алишер Навоий ҳайкалининг қад ростлаши Ўзбекистон ва Грузия ўртасидаги маданий алоқалар ривожидаги яна бир муҳим воқеа бўлди. Икки халқни азалдан савдо йўллари, дўстлик ва ўзаро ҳурмат ришталари боғлаб келгани, бир-бирининг бой маданий меросига қизиқиш юқори экани қайд этилди.
Шунингдек, Ўзбекистонда буюк грузин шоири Шота Руставели хотирасига юксак эҳтиром кўрсатилишига алоҳида урғу берилди. Хусусан, Тошкентнинг марказий кўчаларидан бири Шота Руставели номи билан аталган бўлиб, унга ҳайкал ҳам ўрнатилган. Ўз навбатида, жорий йилда Тбилиси марказий боғларидан бирига Алишер Навоий номи берилган.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва Грузия ўртасидаги маданий-гуманитар ҳамкорлик сезиларли даражада фаоллашди. Тбилисида Ўзбекистон маданияти ва киноси кунлари, Тошкентда эса Грузия маданияти кунлари муваффақиятли ўтказилди.
Маросим якунида Алишер Навоий жаҳон адабиётининг буюк намояндаси экани, унинг бебаҳо ижоди инсонпарварлик, маърифат, тафаккур ва ўзаро ҳурмат ғояларини асрлар давомида тарғиб қилиб келаётгани қайд этилди.
Таъкидланишича, Тбилисидаги Алишер Навоий ҳайкали Ўзбекистон ва Грузия халқлари ўртасида тобора мустаҳкамланиб бораётган дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларининг яна бир ёрқин рамзига айланади.

A monument to Alisher Navoi was solemnly unveiled in Tbilisi.
Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze attended the grand opening ceremony of the monument to the great Uzbek poet and thinker Alisher Navoi in Tbilisi.
Image of 'A monument to Alisher Navoi was solemnly unveiled in Tbilisi.'
At the ceremony, it was emphasized that Alisher Navoi's rich literary and spiritual heritage is an invaluable treasure not only for the Uzbek people but for all of humanity. It was noted that his works have inspired many generations over the centuries and are an important source for researchers, literature enthusiasts, and students of Eastern spirituality.
It was highlighted that the unveiling of the monument to Alisher Navoi in Tbilisi marked another significant event in the development of cultural ties between Uzbekistan and Georgia. It was noted that the two peoples have long been connected by trade routes, bonds of friendship and mutual respect, and that there is a high level of interest in each other's rich cultural heritage.
Special emphasis was also placed on the high respect shown in Uzbekistan to the memory of the great Georgian poet Shota Rustaveli. In particular, one of the central streets of Tashkent is named after Shota Rustaveli, and a monument has been erected to him. In turn, one of the central parks in Tbilisi was named after Alisher Navoi this year.
In recent years, cultural and humanitarian cooperation between Uzbekistan and Georgia has significantly intensified. Days of Uzbek culture and cinema were successfully held in Tbilisi, and Days of Georgian culture were held in Tashkent.
At the conclusion of the ceremony, it was noted that Alisher Navoi is a great representative of world literature, and his invaluable work has promoted the ideas of humanism, enlightenment, thought, and mutual respect for centuries.
It was highlighted that the monument to Alisher Navoi in Tbilisi will become another bright symbol of the ever-strengthening friendship and cooperation between the peoples of Uzbekistan and Georgia.