Исроил Эронга зарба берганини маълум қилди
28 февраль куни Исроил расмийлари Эрон ҳудудига нисбатан ҳужум амалга оширилганини билдирди. Мамлакат мудофаа вазири бутун Исроил бўйлаб “умуммиллий фавқулодда ҳолат” жорий этилганини эълон қилган.
Хабарлар ортидан Теҳрон марказида портлаш содир бўлгани ва портлаш жойидан қалин тутун кўтарилгани айтилмоқда. BBC тарқатган маълумотларга кўра, Эрон давлат телевидениеси ҳам портлаш бўлганини тасдиқлаган.
Эрон ОАВлари Теҳрон марказида камида учта портлаш овози эшитилганини ёзмоқда. Fars News Agency хабарига кўра, пойтахтнинг “Республика” ҳудудига бир нечта ракета келиб тушгани ҳақида маълумотлар бор.
Ҳозирча расмий идоралар қурбонлар ёки вайронагарчилик кўлами ҳақида аниқ рақамларни эълон қилмаган.
Айни пайтда Исроилнинг турли ҳудудларида ҳаво хавф-сиреналари янграган. Исроил ҳарбийлари буни аҳолини эҳтимолий ракета зарбаларига тайёрлаш учун “проактив огоҳлантириш” деб изоҳлаган.
Исроил мудофаа вазири ҳужум “таҳдидларни бартараф этиш” мақсадида амалга оширилганини айтган, бироқ нишонга олинган объектлар ҳақида батафсил маълумот берилмаган.
Портлашларнинг аниқ сабаби ва қайси объектлар нишонга олингани бўйича мустақил тасдиқланган тўлиқ маълумот ҳали мавжуд эмас. Эрон расмийларининг кенг қамровли баёноти кейинроқ эълон қилиниши кутилмоқда.
Мутахассислар фикрича, ушбу воқеа минтақадаги хавфсизлик вазиятини янада кескинлаштириши мумкин. Айрим ОАВлар ҳодиса АҚШ–Эрон ядро дастури атрофидаги таранглик кучайган бир шароитда содир бўлганини қайд этмоқда.

On February 28, Israeli officials announced that an attack had been carried out against Iranian territory. The country's defense minister declared a "nationwide state of emergency" in effect across all of Israel.
Subsequent reports stated that an explosion occurred in central Tehran and thick smoke rose from the explosion site. According to information disseminated by BBC, Iranian state television also confirmed the explosion.
Iranian media are writing that at least three explosion sounds were heard in central Tehran. According to a report by the Fars News Agency, there is information that several rockets hit the "Republic" area of the capital.
Official authorities have not yet announced precise figures regarding casualties or the scale of destruction.
Simultaneously, air raid sirens have sounded in various regions of Israel. Israeli military officials described this as a "proactive alert" to prepare the population for possible rocket strikes.
The Israeli defense minister said the attack was carried out to "eliminate threats," but no detailed information was provided about the targeted objects.
There is no independently confirmed full information yet on the exact cause of the explosions or which objects were targeted. A comprehensive statement from Iranian officials is expected to be announced later.
According to experts, this incident could further escalate the security situation in the region. Some media outlets note that the event occurred in a context of heightened tensions around the US–Iran nuclear program.