Ўзбекистон Яқин Шарқдаги кескинлашувдан жиддий хавотирда
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги Яқин Шарқдаги можаронинг кескинлашувини диққат билан кузатаётганини билдирди.
'Ўзбекистон Яқин Шарқдаги кескинлашувдан жиддий хавотирда'ning rasmi
Вазирлик барча томонларни вазминликка чақириб, инқирозни халқаро ҳуқуқ ва дипломатик воситалар орқали ҳал этиш зарурлигини таъкидлади.
Барча томонларни вазминликка даъват этиб, нафақат ҳарбий-сиёсий, балки гуманитар жиҳатдан олдиндан кўриб бўлмайдиган оқибатларга олиб келиши мумкин бўлган хавфли кескинлашувга сабаб бўладиган кейинги қадамлардан тийилишга чақирамиз.
Вужудга келган инқирозни халқаро ҳуқуқ нормалари асосида, сиёсий-дипломатик воситалар орқали ва ўзаро мақбул мулоқот йўли билан ҳал этиш мақсадга мувофиқ эканини таъкидлаймиз.
Ўзбекистон Республикаси минтақавий барқарорлик ҳамда хавфсизликни мустаҳкамлашнинг изчил тарафдори ва вазиятнинг энг тез фурсатларда нормаллашувидан умидвор бўлиб қолади,— дейилади вазирлик баёнотида.

The Ministry called on all parties to exercise restraint and emphasized the necessity of resolving the crisis through international law and diplomatic means.
We call on all parties to exercise restraint and to refrain from further steps that could lead to a dangerous escalation, which may bring about not only military-political but also humanitarian consequences that are impossible to foresee.
We emphasize that it is appropriate to resolve the existing crisis based on the norms of international law, through political-diplomatic means and the path of mutually acceptable dialogue.
The Republic of Uzbekistan remains a consistent supporter of strengthening regional stability and security and hopes for the situation to normalize in the shortest possible time,— stated the Ministry's announcement.