Имомўғлига нисбатан суд жараёни бошланди
Истанбул мери коррупция ва жиноий гуруҳга раҳбарлик қилишда айбланмоқда. Мухолифат эса иш сиёсий мотивга эга эканини айтмоқда.
'Имомўғлига нисбатан суд жараёни бошланди'ning rasmi
Имомўғлига нисбатан суд жараёни бошланди. У коррупция ҳамда жиноий гуруҳга раҳбарлик қилишда айбланмоқда. Бу ҳақда Bloomberg хабар берди.
Тергов маълумотларига кўра, иш доирасида жами 401 киши — тадбиркорлар ва муниципал ходимлар ҳам айбланмоқда. Агар айбловлар тасдиқланса, Имомўғлига умумий ҳисобда 2000 йилдан ортиқ озодликдан маҳрум қилиш жазоси таҳдид солиши мумкин.
Мухолифатдаги Republican People’s Party вакиллари эса бу айбловларни сиёсий босим сифатида баҳоламоқда. Партия етакчиси  Ў Ўзелга кўра, мазкур иш ортида Туркия президенти Реcеп Таййип Эрдоғаннинг сиёсий рақибидан хавотири ётибди.
Маълум қилинишича, Имомўғли 2025 йил мартидан буён ҳибсда сақланмоқда. У президентлик сайловларида қатнашиш ниятини расман эълон қилишидан бир неча кун олдин қўлга олинган.
Эслатиб ўтамиз, Имомўғли 2019 ва 2024 йиллардаги Истанбул мерлиги сайловларида ғалаба қозониб, ҳукмрон Justice and Development Party учун жиддий сиёсий зарба бўлган эди. Туркияда навбатдаги президентлик сайловлари 2028 йилда ўтказилиши режалаштирилган.

A trial has begun against İmamoğlu. He is accused of corruption and leading a criminal group. Bloomberg reported this.
According to the investigation, a total of 401 people—businesspeople and municipal officials—are also accused in the case. If the charges are confirmed, İmamoğlu could face a total sentence of more than 2000 years of imprisonment.
Representatives of the opposition Republican People's Party, however, assess these charges as political pressure. According to the party leader Özgür Özel, behind this case lies the political rivalry of Turkish President Recep Tayyip Erdoğan.
It is reported that İmamoğlu has been in custody since March 2025. He was detained just a few days before he officially announced his intention to participate in the presidential elections.
We recall that İmamoğlu won the Istanbul mayoral elections in 2019 and 2024, which was a serious political blow for the ruling Justice and Development Party. The next presidential elections in Turkey are scheduled for 2028.