Сирдарё ва Сурхондарёда 77 кг наркотик мусодара қилинди
Қўшни давлатдан контрабанда йўли билан олиб кирилган гиёҳванд моддалар тезкор тадбирлар давомида аниқланди.
'Сирдарё ва Сурхондарёда 77 кг наркотик мусодара қилинди'ning rasmi
State Security Service of Uzbekistan ҳамда божхона органлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирларда Сирдарё Регион ва Сурхондарё Регионда жами 77 килограммга яқин наркотик моддалар мусодара қилинди.
Маълум қилинишича, Сирдарёнинг Ховос туманида Ўзбекистон–Тожикистон чегараси орқали контрабанда йўли билан ташлаб кетилган 6 та сумкани олаётган пайтда 1983 ва 1990 йилларда туғилган икки нафар маҳаллий фуқаро қўлга олинган. Сумкалар кўздан кечирилганда, уларнинг ичидан 8 кг 314 грамм героин ва 54 кг 458 грамм опий борлиги аниқланган.
Ҳолат юзасидан уларга нисбатан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилган.
Сурхондарё вилоятининг Сариосиё туманида ўтказилган тезкор тадбирда эса 1984 йилда туғилган, мактаб ўқитувчиси бўлиб ишловчи фуқаро 14 кг 680 грамм опийни 180 минг АҚШ долларига сотаётган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан ҳам жиноят иши қўзғатилиб, гумонланувчига нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланган. Ҳозирда унинг жиноий шерикларини аниқлаш бўйича тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

In the Syr Darya and Surkhandarya, 77 kg of drugs were seized.
During rapid operations conducted in cooperation between the State Security Service of Uzbekistan and customs authorities, a total of approximately 77 kilograms of narcotic substances were seized in the Syrdarya Region and Surkhandarya Region.
It is reported that in the Khovos district of Syrdarya, two local citizens born in 1983 and 1990 were apprehended while receiving 6 bags that were being smuggled across the Uzbekistan–Tajikistan border. Upon inspection of the bags, 8 kg 314 grams of heroin and 54 kg 458 grams of opium were found inside.
Regarding the case, a criminal case has been initiated against them under the relevant articles of the Criminal Code, and detention as a preventive measure has been applied.
During a rapid operation conducted in the Sariosiyo district of Surkhandarya region, a citizen born in 1984, who works as a school teacher, was caught red-handed while selling 14 kg 680 grams of opium for 180 thousand US dollars.
Regarding this case, a criminal case has also been initiated, and detention as a preventive measure has been applied to the suspect. Investigative actions to identify his criminal accomplices are currently ongoing.