Ангренда 14 ёшли қизни зўрлаган 4 киши озодликдан маҳрум қилинди
2025 йил ёзида Ангрен шаҳрида содир этилган жинсий зўравонлик ишлари бўйича суд ҳукми чиқди. Бу ҳақда Олий суд матбуот котиби Азиз Обидов хабар берди.
Суд жараёнида 2003–2006 йилда туғилган тўрт шахс 14 ёшли С.Я.га нисбатан жинсий зўравонлик қилганликда айбдор деб топилди. Улар Жиноят кодексининг 118 ва 119-моддаларига мувофиқ жазога тортилди.
Ҳукмга кўра:
— С.Қ. – 10 йил озодликдан маҳрум қилинди;
—З.У. – 12 йил;
— Д.Ў. – 10,5 йил;
— А.У. – 7,5 йил.
Иш биринчи инстанцияда ёпиқ суд мажлисида кўриб чиқилган. Тарафлар қонунда белгиланган тартибда апелляция ёки кассация шикояти билан Тошкент вилоят судига мурожаат қилиш имконига эга.
Маълумотларга кўра, қизнинг заҳарланиши 2025 йил июлда маълум бўлган ва унинг аҳволи оғирлиги сабабли Ангрен болалар шифохонасида тегишли мутахассислик йўқлиги боис, қизни Тошкентга юбориш ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга мурожаат қилиш зарур бўлган. Шунингдек, ҳолат Болалар омбудсмани назоратига олинган.

In Angren, 4 people who raped a 14-year-old girl were deprived of their liberty.
A court verdict has been issued regarding the cases of sexual violence committed in Angren city in the summer of 2025. Supreme Court press secretary Aziz Obidov reported this.
During the trial, four individuals born in 2003–2006 were found guilty of sexually assaulting a 14-year-old S.Ya. They were sentenced according to Articles 118 and 119 of the Criminal Code.
According to the verdict:
— S.K. — sentenced to 10 years of imprisonment;
— Z.U. — 12 years;
— D.O. — 10.5 years;
— A.U. — 7.5 years.
The case was considered in a closed court session in the first instance. The parties have the right to appeal to the Tashkent Regional Court with an appeal or cassation complaint in accordance with the procedure established by law.
According to information, the girl's poisoning became known in July 2025, and due to the severity of her condition and the lack of appropriate specialists at the Angren Children's Hospital, it was necessary to send the girl to Tashkent and contact law enforcement agencies. Furthermore, the situation was taken under the supervision of the Children's Ombudsman.
Image of 'The system for processing appeals is being elevated to a new level.'
The system for processing appeals is being elevated to a new level.
Image of 'In Uzbekistan, 37 assistant governors were arrested.'
In Uzbekistan, 37 assistant governors were arrested.
Image of '124 appeals were received from the population of Karshi regarding the provision of housing.'
124 appeals were received from the population of Karshi regarding the provision of housing.
Image of '33,000 citizens have been returned to Uzbekistan.'
33,000 citizens have been returned to Uzbekistan.
Image of 'A woman selling psychotropic drugs was arrested in Andijan.'
Society Today 07:32
A woman selling psychotropic drugs was arrested in Andijan.
A criminal case has been initiated regarding the use of the state, and investigative actions are being carried out.