16 апрель куни Ўзбекистоннинг аксарият ҳудудларида ҳаво ҳарорати 30 даражагача иссиқ бўлади. Бу ҳақда “Ўзгидромет” эълон қилган об-ҳаво прогнозида келтирилган.
Унга кўра, Тошкент шаҳрида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 3-8 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 13-15 даража, кундузи 27-29 даража бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси, Хоразм вилоятида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 17-22 м/с гача кучаяди, айрим жойларда чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 13-18 даража, кундузи 24-29 даража бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди, фақат кечқурун баъзи жойларда ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқий шамол йўналишини ўзгартириб, ғарбдан 7-12 м/с тезликда эсади, баъзи жойларда 15-20 м/с гача кучаяди, айрим жойларда баъзида 25-28 м/с гача кучайиши мумкин, чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 13-18 даража, кундузи 27-32 даража бўлади.
Тошкент, Сирдарё, Жиззах, Самарқанд вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 25-30 даража бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади, кечга томон баъзи жойларда 15-20 м/с гача кучайиши мумкин, чанг-тўзонлар билан кузатилади. Ҳарорат кечаси 13-18 даража, кундузи 27-32 даража бўлади.
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, ёғингарчилик кутилмайди. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 10-15 даража, кундузи 25-30 даража бўлади.
Республиканинг тоғолди ва тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгарувчан бўлади, баъзи жойларда ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шамол шарқдан 7-12 м/с тезликда эсади. Ҳарорат кечаси 7-12 даража, кундузи 18-23 даража бўлади.

On April 16, the air temperature will reach up to 30 degrees Celsius in most areas of Uzbekistan. This is stated in the weather forecast announced by "Uzhydromet".
According to it, the weather in Tashkent city will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 3-8 m/s. The temperature at night will be 13-15 degrees, during the day 27-29 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be variable, with rain in some places, thunderstorms are possible. The eastern wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s, increasing to 17-22 m/s in some places, with dust and sand observed in some areas. The temperature at night will be 13-18 degrees, during the day 24-29 degrees.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be variable, no precipitation is expected, only in the evening rain is possible in some places, thunderstorms may occur. The eastern wind will change direction and blow from the west at 7-12 m/s, increasing to 15-20 m/s in some places, in some areas it may occasionally increase to 25-28 m/s, with dust and sand observed. The temperature at night will be 13-18 degrees, during the day 27-32 degrees.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 25-30 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, towards the evening it may increase to 15-20 m/s in some places, with dust and sand observed. The temperature at night will be 13-18 degrees, during the day 27-32 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be variable, no precipitation is expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 10-15 degrees, during the day 25-30 degrees.
In the foothill and mountainous areas of the Republic, the weather will be variable, with rain in some places, thunderstorms are possible. The wind will blow from the east at 7-12 m/s. The temperature at night will be 7-12 degrees, during the day 18-23 degrees.