АҚШ Трамп ва Си Цзиньпин учрашувини кечиктиришни сўради
АҚШ Президенти Дональд Трамп Хитой Раиси Си Цзиньпин билан учрашувини Эрондаги ҳарбий операцияни назорат қилиш сабабли бир ойга қолдиришни сўради.
'АҚШ Трамп ва Си Цзиньпин учрашувини кечиктиришни сўради'ning rasmi
Трампнинг Хитойга ташрифи 31 март – 2 апрель кунларига режалаштирилган эди. “Биз уни тахминан бир ойга кечиктиришни сўрадик”, дейди Трамп журналистларга.
Оқ уй матбуот котиби Кэролайн Левиттнинг маълум қилишича, учрашувни кўчириш Трампнинг Эрондаги ҳарбий операцияни назорат қилишга бўлган биринчи даражали вазифаси билан боғлиқ. Президент Хитойга ташрифни интизорлик билан кутмоқда, аммо саналар ўзгариши мумкин.
Қайд этилишича, Трамп кеча Пекинни Ҳормуз бўғози орқали нефть етказиб бериш масаласида Вашингтонга ёрдам беришга чақирди. Америка етакчиси Хитой, Буюк Британия, Франция, Япония ва Жанубий Кореядан ушбу стратегик сув йўлида патруллик қилиш учун ҳарбий кемалар юборишни сўраган эди.

Trump's visit to China was scheduled for March 31 – April 2. "We asked to postpone it for about a month," Trump told journalists.
According to White House press secretary Caroline Levitt, the postponement of the meeting is related to Trump's primary duty of overseeing the military operation in Iran. The President is looking forward to the visit to China, but the dates may change.
It is noted that last night Trump called on Beijing to assist Washington on the issue of oil supplies through the Strait of Hormuz. The American leader had asked China, Great Britain, France, Japan, and South Korea to send warships to patrol this strategic waterway.