Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, барқарор ривожланиш ва иқлим муаммоларига қарши курашиш соҳасидаги ҳамкорликнинг асосий йўналишлари кўриб чиқилди.
Ўзаро ҳамкорлик, шу жумладан, миллий экологик маърузаларни тайёрлаш, атроф-муҳит мониторинги тизимини такомиллаштириш ва институционал салоҳиятни мустаҳкамлаш масалаларида изчил ривожланиб бораётгани қайд этилди.
Ижрочи директор Ўзбекистонда амалга оширилаётган “Яшил макон”, “Биомерос”, “Тоза ҳаво,” “Чиқиндисиз ҳудуд” ва “Экомаданият” каби миллий лойиҳаларни юқори баҳолади. Уларнинг экологик барқарорликни таъминлаш ва аҳоли турмуш сифатини оширишдаги аҳамияти қайд этилди.
Ингер Андерсен, шунингдек, Ўзбекистон Президентининг бугунги саммитда илгари сурилган ташаббусларини рўёбга чиқариш бўйича амалий шерикликни кенгайтиришга тайёрлигини билдирди.
'Фарғонада шифокор беморга нега тиббий ёрдамни кўрсатмади?'ning rasmi
Фарғонада шифокор беморга нега тиббий ёрдамни кўрсатмади?
Ижтимоий тармоқларда Фарғона вилоятида яшовчи фуқарога етарли даражада тиббий ёрдам кўрсатилмагани юзасидан мурожаат тарқалди.

The main directions of cooperation in the field of environmental protection, sustainable development, and combating climate issues were considered.
It was noted that mutual cooperation, including in the preparation of national environmental reports, improving the environmental monitoring system, and strengthening institutional capacity, is developing consistently.
The Executive Director highly evaluated the national projects being implemented in Uzbekistan, such as "Green Space," "Biomeros," "Clean Air," "Waste-Free Territory," and "Eco-culture." Their importance in ensuring environmental sustainability and improving the population's quality of life was noted.
Inger Andersen also expressed readiness to expand practical partnership to implement the initiatives put forward by the President of Uzbekistan at today's summit.