Сервер Жепаров Ўзбекистон терма жамоасини танқид қилди
Ўзбекистон миллий терма жамоасининг собиқ ҳужумчиси Сервер Жепаров 2026 йилги Жаҳон чемпионатида Ўзбекистон терма жамоаси кўрсатган ўйинни кескин танқид қилди. Унинг фикрича, жамоада халқаро даражадаги йирик мусобақалар тажрибаси етишмаган, энг катта муаммо эса тўп билан ўйнаш маданиятида намоён бўлган. Бу ҳақда у “Sports24.kz” нашрига берган интервьюсида сўз юритди.
Жепаровнинг таъкидлашича, Ўзбекистон миллий терма жамоаси учун бу илк Жаҳон чемпионати бўлгани сабабли тажриба етишмаслиги табиий. Унинг фикрича, Колумбия ва Португалия терма жамоалари ўзбекистонлик футболчилардан анча устун бўлган, аммо Конго Демократик Республикаси билан баҳсда бошқача натижа қайд этилиши мумкин эди.
"Биз футболни тўп билан ўйнашни ўрганишимиз керак. Футбол тўп билан ўйналади. Биз эса учала учрашувда ҳам деярли тўпсиз ҳаракат қилдик. Бу Ўзбекистон учун қабул қилиб бўлмайдиган ҳолат. Биз тўпга эгалик қилишимиз, ўйинни назорат қилишимиз керак. Бу бизнинг кучли жиҳатимиз", дейди у.
Собиқ футболчи, шунингдек, жамоанинг ҳужумни ташкил этишдаги ҳаракатларини ҳам танқид қилди. Унинг айтишича, тўпни қайтариб олгандан кейин уни шунчаки олдинга тепиб юбориш замонавий футбол талабларига жавоб бермайди.
"Ҳимояланиш ўйиннинг муҳим қисми. Бироқ тўпни қайтариб олгач, ундан қандай фойдаланиш ҳам тактик жиҳатдан катта аҳамиятга эга. Учрашувлар статистикаси жамоамиз асосан тўпсиз ўйнаганини кўрсатди. Айни пайтда кучли Европа чемпионатларида фаолият олиб бораётган атиги уч нафар футболчимиз бор ва бу жуда кам. Биз тўғри хулоса чиқаришимиз, келгуси Жаҳон чемпионатларига рақобатбардош тарзда тайёргарлик кўриш учун тўрт йилдан саккиз йилгача мўлжалланган стратегия ишлаб чиқишимиз керак. Энг муҳими, кейинги мундиалларда фақат иштирок этиш эмас, балки муносиб ўйин кўрсатишга эришишимиз лозим", дейди Жепаров.

In his opinion, the team lacks experience in major international competitions.
Former striker of the Uzbekistan national team, Server Jeparov, sharply criticized the performance of the Uzbekistan national team at the 2026 World Cup. In his opinion, the team lacked experience in major international tournaments, and the biggest issue was evident in the culture of playing with the ball. He spoke about this in an interview with the publication "Sports24.kz."
Jeparov noted that since this was the Uzbekistan national team's first World Cup, the lack of experience is natural. In his view, the national teams of Colombia and Portugal were far superior to the Uzbek players, but the match against the Democratic Republic of Congo could have had a different outcome.
"We need to learn to play football with the ball. Football is played with the ball. But in all three matches, we acted almost without the ball. This is an unacceptable situation for Uzbekistan. We must possess the ball, control the game. That is our strength," he says.
The former footballer also criticized the team's efforts in organizing attacks. According to him, just kicking the ball forward after winning it back does not meet the demands of modern football.
"Defending is an important part of the game. However, after regaining the ball, how to use it is also tactically significant. Match statistics showed that our team mostly played without the ball. Currently, we have only three players playing in strong European leagues, and that is very few. We must draw the right conclusions and develop a strategy spanning four to eight years to prepare competitively for future World Cups. Most importantly, we must achieve not just participation in the next World Cups, but also deliver a worthy performance," Jeparov says.