Toshkent shahri Yakkasaroy tumanida xizmat olib borayotgan YPX xodimi talablariga bo‘ysunmagan fuqaroga chora ko‘rildi. Bu haqda Ichki ishlar bosh boshqarmasi matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, inspektor 13 iyul kuni davlat raqamisiz harakatlanib kelayotgan transport vositasini to‘xtatgan. Biroq haydovchi to‘xtamay, voqea joyidan ketib qolgan, so‘ngra inspektor uning orqasidan kuzatib borgan.
Jarayonda haydovchi bir necha marta ogohlantirilgan, shunga qaramasdan, u svetoforning taqiqlovchi chiroqlariga amal qilmay, yo‘lning qarama-qarshi qismiga chiqib, xavfli "manyovr"lar qilgan holda yo‘lida davom etgan.
"Yangihayot tumaniga kelib haydovchi piyodalar o‘tish joyida to‘xtadi. Undan mashinadan tushishini talab qildim, ammo haydovchi bunga ham bo‘ysunmasdan mashinasini menga qarata harakatlantirdi va 400−500 metrcha kapot qismida harakatlanib bordim", — dedi YPX xodimi Shohrux Bobomurodov.
Olib borilgan chora-tadbirlar natijasida haydovchi to‘xtatilib, sodir etgan qoidabuzarligi uchun hujjatlar qonuniy tartibda rasmiylashtirilgan. Hodisa oqibatida xodim chap oyoq bo‘g‘imlari lat yeyishi jarohatini olgan. Avtomobil jarima maydonchasiga joylashtirilgan.
"Mashinada hujjatlar to‘liq emasdi. Mashinani xodimga topshirmasdan, o‘zim harakatlanib qochib ketdim. O‘zbekiston qonunlarini hurmat qilib, xodimlarga bo‘ysunib, har doim talab qilgan vazifalarini bajarish kerak ekan. Qilgan ishimdan afsusdaman", — dedi haydovchi.
Holat yuzasidan jinoyat ishlari bo‘yicha Yangihayot tuman sudi tomonidan qoidabuzar haydovchiga nisbatan 15 sutka ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi.

In Tashkent, a driver who dragged a traffic police officer with his car was imprisoned for 15 days.
Continuing to move without heeding the stop signal of the traffic enforcer, several violations were committed.
Image of 'In Tashkent, a driver who dragged a traffic police officer with his car was imprisoned for 15 days.'
An officer of the Road Patrol Service (RPS) in Tashkent city, Yakkasaray district, took action against a citizen who did not comply with the demands. The press service of the Ministry of Internal Affairs reported this.
It is noted that on July 13, the inspector stopped a vehicle moving without state license plates. However, the driver did not stop and left the scene, after which the inspector followed him.
During the process, the driver was warned several times, but despite this, he did not comply with the traffic lights' prohibiting signals, went into the oncoming lane, and continued on his way, making dangerous "maneuvers".
"Upon reaching Yangihayot district, the driver stopped at a pedestrian crossing. I demanded him to get out of the car, but the driver didn’t comply and instead drove the car towards me, and I ended up on the hood for about 400-500 meters," said RPS officer Shohrukh Bobomurodov.
As a result of the measures taken, the driver was stopped, and the documents for the violation he committed were officially processed according to the law. The incident resulted in the officer sustaining injuries to the ligaments of his left leg. The car was placed in a penalty parking lot.
"The documents in the car were not complete. I fled the scene without handing the car over to the officer. I should have respected the laws of Uzbekistan, obeyed the officers, and always performed the tasks they demanded. I regret what I did," said the driver.
Regarding this case, the Yangihayot district court for criminal cases sentenced the violator driver to 15 days of administrative detention.