Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi Qoraqalpog‘istondagi 7 ta tuman hokimliklari hujjatlarida raqobat qonunchiligi talablariga zid holatlarni aniqladi.
Ma’lum qilinishicha, Qoraqalpog‘iston Raqobat qo‘mitasi tomonidan 2024 yilning birinchi yarim yilligi davomida 11 ta tuman hokimliklarida “Raqobat to‘g‘risida”gi qonun talablari yuzasidan jami 15 mingdan ortiq normativ-huquqiy va boshqa turdagi hujjatlar yuzasidan o‘rganishlar olib borildi.
Mazkur o‘rganishlar jarayonida, Amudaryo, Chimboy, Kegayli, Taxtako‘pir, Qorao‘zak, Taxiatosh va Xo‘jayli tuman hokimliklarida 31 ta holatda tovar yoki moliya bozorida faoliyat ko‘rsatayotgan boshqa xo‘jalik yurituvchi subyektlarga nisbatan afzal holatga qo‘yadigan imtiyozlar, preferensiyalar, yengilliklar va eksklyuziv huquqlarni asossiz ravishda berish, shartnomalar tuzishda ustunlik berish, sotib oluvchilarning muayyan doirasiga tovarlarni birinchi navbatda realizatsiya qilish va raqobatni cheklashga hamda iste’molchilarning huquqlari va qonuniy manfaatlarining kamsitilishiga olib keluvchi boshqa turdagi hujjatlar chiqarilgani aniqlandi.
Buning natijasida “Raqobat to‘g‘risida”gi qonunning 22-moddasi birinchi qismining 4, 5, 7, 9, 12 va 13-xat boshlari talablari buzilishiga yo‘l qo‘yilgan.
Yuqoridagi o‘rganish natijalariga ko‘ra, 7 ta tuman hokimliklarining bayonnoma va chiqish xatlari “Raqobat to‘g‘risida”gi qonun talablariga muvofiqlashtirildi hamda qonun buzilish holatlarini bartaraf etish va kelgusida bunday holatga yo‘l qo‘ymaslik yuzasidan taqdimnomalar kiritildi.

In Karakalpakstan, it was determined that 7 documents adopted by the administration were contrary to the law.
Some of them have led to the infringement of consumers' rights and legal interests.
Image of 'In Karakalpakstan, it was determined that 7 documents adopted by the administration were contrary to the law.'
The Competition Development and Consumer Rights Protection Committee identified situations in the documents of 7 district administrations in Karakalpakstan that are contrary to the competition legislation.
It is reported that during the first half of 2024, the Karakalpakstan Competition Committee conducted studies on more than 15,000 normative-legal and other types of documents regarding the requirements of the "Competition Law" in 11 district administrations.
In the course of these studies, in the district administrations of Amudarya, Chimboy, Kegeyli, Takhtakopir, Korauzak, TakhiaTash, and Khodjeyli 31 instances were detected where undue privileges, preferences, concessions, and exclusive rights putting other economic entities in the goods or financial markets at an advantage, prioritizing in contract signings, implementing goods to certain buyers primarily which leads to restrictions on competition and to the infringement of consumers' rights and legitimate interests through other types of documents were issued.
As a result, parts 4, 5, 7, 9, 12, and 13 of the first section of Article 22 of the "Competition Law" were violated.
Based on the results of the above investigation, the minutes and dispatch letters of 7 district administrations were harmonized with the "Competition Law" requirements, and presentations were submitted to eliminate the violations and to prevent such situations in the future.