Yanvar–iyul oylarida mamlakatga 983,7 million dollarlik tabiiy gaz import qilindi. O‘tgan yilning mos davridagi ko‘rsatkich esa 201 million dollarga teng bo‘lgan. Bu haqda Statistika agentligi xabar berdi.
Qayd etilishicha, O‘zbekistonga iyul oyida 174,2 million dollarlik gaz import qilindi. Bu 2023 yil iyuliga nisbatan 174 baravar ko‘p. Ya’ni o‘tgan yilning iyul oyida xorijdan 1 million dollarlik gaz sotib olingan.
Joriy yil yanvar–iyul oylarida mamlakat jami 983,7 million dollarlik tabiiy gaz import qilgan. 2023 yil mos davrida bu ko‘rsatkich 201 million dollarni tashkil etgan. Ya’ni gaz importiga 7 oylik xarajat o‘tgan yilning shu davridagiga nisbatan qariyb 5 baravar ko‘proq.
Statistik raqamlarga qaraganda, joriy yilda O‘zbekiston gaz importiga quyidagi miqdorlarda mablag‘ sarflangan:
- Yanvarda — 35,6 million dollar;
- Fevralda — 131,1 million dollar;
- Mart — 193,6 million dollar;
- Aprel — 102,6 million dollar;
- May — 108,4 million dollar;
- Iyun — 166,3 million dollar.
O‘zbekiston Rossiyadan gaz importi hajmini oshira boshlagach, joriy yilda gazni xorijdan sotib olish miqdori rekord darajada ortishi mumkinligi prognoz qilingandi. O‘tgan 7 oylik ko‘rsatkichlarga ko‘ra, bu prognoz to‘g‘ri bo‘lib chiqdi. Taqqoslash uchun, butun 2023 yil davomida respublika 694,9 million dollarlik, 2022 yilda esa 281,9 million dollarlik gaz import qilgandi.

From January to July, the country imported natural gas worth 983.7 million dollars. The figure for the same period last year was 201 million dollars. The Statistics Agency reported this.
It is noted that Uzbekistan imported gas worth 174.2 million dollars in July. This is 174 times more than in July 2023. That is, in July last year, 1 million dollars worth of gas was purchased from abroad.
This year, from January to July, the country imported natural gas worth a total of 983.7 million dollars. During the same period in 2023, this figure was 201 million dollars. That is, the expense for gas imports over 7 months is almost 5 times more than in the same period last year.
According to the statistical figures, this year Uzbekistan spent the following amounts on gas imports:
- In January — 35.6 million dollars;
- In February — 131.1 million dollars;
- In March — 193.6 million dollars;
- In April — 102.6 million dollars;
- In May — 108.4 million dollars;
- In June — 166.3 million dollars.
After Uzbekistan began increasing the volume of gas imports from Russia, it was predicted that the amount of gas purchased from abroad this year could reach a record high. According to the figures for the past 7 months, this prediction turned out to be correct. For comparison, throughout the entire year of 2023, the republic imported gas worth 694.9 million dollars, while in 2022, it imported gas worth 281.9 million dollars.