Toshkent xalqaro aeroportida 1,5 mlrd so‘mlik tilla soatni olib o‘tayotgan shaxs qo‘lga tushdi
'Toshkent xalqaro aeroportida 1,5 mlrd so‘mlik tilla soatni olib o‘tayotgan shaxs qo‘lga tushdi'ning rasmi
Joriy yilning 24 avgust kuni soat 02:40 atrofida “Islom Karimov” nomidagi Toshkent xalqaro aeroporti chegara-bojxona posti xodimlari tomonidan "Dubay-Toshkent" yo‘nalishi bo‘yicha uchib kelgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi tegishli tartibda tekshirilgan.
Natijada unga tegishli bo‘lgan qo‘l sumkasi ichidan bojxona nazoratiga belgilangan tartibda taqdim etilmagan, deklaratsiyalanmagan, jismoniy shaxslar tomonidan olib kirish me’yoridan ortiq bo‘lgan, qiymati 1 mlrd 540 mln 260 ming so‘mlik 1 dona sariq rangli metalldan yasalgan, oq rangli toshlar bilan bezatilgan “Patek Philippe Geneve” yozuvli qo‘l soati borligi aniqlangan.
Hozirda mazkur holat yuzasidan surishtiruv harakatlari olib borilmoqda.
Ma’lumot o‘rnida, jismoniy shaxslarga og‘irligi 200 grammgacha bo‘lgan kumushdan hamda 65 grammgacha bo‘lgan oltin va boshqa qimmatbaho metallardan yasalgan tayyor zargarlik buyumlarini yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasini to‘ldirmasdan, ushbu miqdorlardan ortiq bo‘lganlarini yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasi asosida O‘zbekiston bojxona hududidan tashqariga olib chiqishga ruxsat beriladi.

On August 24 of this year, around 02:40, a citizen of the Republic of Uzbekistan flying from "Dubai-Tashkent" was duly inspected.
As a result, inside his handbag was found a gold watch decorated with white stones, branded “Patek Philippe Geneve” which was not declared according to customs regulations, exceeding the norm for personal importation, and valued at 1 billion 540 million 260 thousand UZS.
Currently, investigative actions are being conducted regarding this incident.
For your information, individuals are allowed to bring in jewelry made of silver up to a weight of 200 grams and gold and other precious metals up to a weight of 65 grams without filling out a customs declaration form, and items above these limits must be declared through a passenger customs declaration when leaving the customs territory of Uzbekistan.
The citizen who violates this regulation will be held accountable according to Article 227-19 of the Code of Administrative Responsibility.