"Toshkent metropoliteni aholidan imkon qadar tezroq harakatlanishni so‘radi
"Toshkent metropoliteni" ma’muriyati yo‘lovchilardan metrodan foydalanish qoidalariga amal qilishni so‘radi.
"Harakatlanish vaqtida o‘zaro hurmatni saqlash, poyezd ichidagi yo‘lovchilar chiqib ketguniga qadar kirish uchun vagon eshiklari oldida turmaslik, manzilga kelgach poyezddan chiqish uchun imkon qadar tezroq harakat qilish, vagon eshiklariga suyanmaslik, shaxsiy buyumlarni vagon va metro hududida qoldirmaslik talab etiladi", deyiladi murojaatda.
Qayd qilinishicha, bularning barchasi oraliq intervallarining reja asosida amalga oshirilishini ta’minlashga "ijobiy ta’sir ko‘rsatadi".
"Toshkent metropoliteni" ma’muriyatining ta’kidlashicha, 2024 yil yakunigacha 48 ta va 2025 yil davomida yana qo‘shimcha 56 dona zamonaviy metro vagonini harid qilish ko‘zda tutilgan. Yangi vagonlar Chilonzor, O‘zbekiston, Yunusobod va Yer usti halqa yo‘nalishida harakatlanadi va buning hisobiga oraliq interval kamaytiriladi.
Avvalroq, Toshkent metrosida poyezdning nosoz holati sabab juda katta tirbandlik yuzaga kelgani haqida xabar berilgan edi.

The Tashkent metro asked the public to move as quickly as possible.
The administration of the "Tashkent Metropolitan" requests passengers to follow the rules of metro usage they asked.
"To maintain respect for each other during the journey, not to stand in front of the carriage doors waiting to enter until the passengers inside have exited, to move as quickly as possible when arriving at the destination to exit the train, to avoid leaning on the carriage doors, and not to leave personal belongings in the carriage and metro area," states the appeal.
It is noted that all these measures "positively influence" the implementation of intervals according to the schedule.
The administration of the "Tashkent Metropolitan" indicates that the purchase of 48 new modern metro carriages is planned by the end of 2024 and an additional 56 carriages during 2025. The new carriages will operate on the Chilonzor, Uzbekistan, Yunusabad, and the Surface Circle lines, and this will reduce the interval between trains.
Previously, it was reported that a significant congestion occurred in the Tashkent metro due to the train being in disrepair.
Society 07.03.2026 16:15
Society 07.03.2026 13:44
Society 07.03.2026 11:12
Society 07.03.2026 09:10
Society 07.03.2026 08:28
Image of 'Two officials of the Tashkent administration were caught with cocaine.'
Society 07.03.2026 07:01
Two officials of the Tashkent administration were caught with cocaine.
Currently, the situation has escalated to a criminal case, and the precautionary measure of detention has been applied against the officials.