Sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari F.Tashpulatov tibbiyotda yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qilish maqsadida xizmat safari bilan Turkiyada bo‘ldi. Bu haqida Sog‘liqni saqlash vazirligi Matbuot xizmati xabar berdi.
Tashrif davomida Istanbul shahrida davlat-xususiy sheriklik (DXSH) bo‘yicha bo‘lib o‘tgan xalqaro konferensiya doirasida Turkiyaning ko‘p tarmoqli shifoxonalarni boshqarish bilan nom qozongan “Sam Yapi Group” kompaniyasi rahbari bilan G2B formatda uchrashuv o‘tkazildi.
Muloqotda kompaniya faoliyati, Turkiya va boshqa xorij davlatlarida ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat turlari bo‘yicha atroflicha ma’lumot berildi.
Shuningdek, komaniya rahbari kelgusida davlat-xususiy sheriklik asosida yurtimizning Surxondaryo va Qashqadaryo viloyatlarida gemodializ markazlarini tashkil etishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida Sog‘liqni saqlash vazirligi va “Sam Yapi Group” kompaniyasi o‘rtasida ushbu loyiha bo‘yicha qiymati 10 mln AQSH dollarilik anglashuv memorandumi imzolandi.

The Deputy Minister of Health F. Tashpulatov was in Turkey on an official visit to discuss the prospects of implementing new joint projects in medicine. This was reported by the Press Service of the Ministry of Health.
During the visit, a meeting in G2B format was held with the head of the "Sam Yapi Group", a company famous for managing multi-sector hospitals, within the framework of an international conference on public-private partnership (PPP) that took place in the city of Istanbul.
The discussion provided detailed information about the company's activities and the types of medical services being provided in Turkey and other foreign countries.
Furthermore, the head of the company expressed readiness to establish hemodialysis centers in our country's Surkhandarya and Kashkadarya regions based on a public-private partnership in the future.
At the conclusion of the meeting, a memorandum of understanding valued at 10 million US dollars was signed between the Ministry of Health and the "Sam Yapi Group" company regarding this project.