Fransiyada Ebola virusi bilan bog‘liq ilk holat tasdiqlandi
Fransiyada Ebola virusini yuqtirish bilan bog‘liq birinchi holat rasman qayd etildi. Bu haqda mamlakat Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga tayanib, Zamon.uz nashri xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, xavfli virus Kongo Demokratik Respublikasida gumanitar missiya tarkibida faoliyat yuritgan shifokorda aniqlangan. U Fransiyaga qaytgach, tahlil natijalari tasdiqlanishidan oldin ham ehtiyot chorasi sifatida yuqumli kasalliklarga ixtisoslashgan tibbiyot muassasasiga joylashtirilgan.
Hozirda bemorning ahvoli barqaror ekani aytilmoqda.
Mazkur holat yuzasidan Fransiya sog‘liqni saqlash idoralari tomonidan epidemiologik tekshiruv boshlangan. Bemor bilan muloqotda bo‘lgan shaxslar aniqlanib, ularga 21 kun davomida tibbiy kuzatuv ostida bo‘lish hamda o‘zini o‘zi izolyatsiya qilish tavsiya etilgan.
Xabarlarga ko‘ra, mamlakat Bosh vaziri Sebastyan Lekornyu vaziyatni shaxsiy nazoratga olgan. Fransiya hukumati sog‘liqni saqlash tizimi xavfli yuqumli kasalliklarga qarshi tezkor va samarali choralar ko‘rish imkoniyatiga ega ekanini ta’kidlagan.
Ebola virusi yuqori o‘lim ko‘rsatkichiga ega bo‘lgan gemorragik isitma kasalligi hisoblanadi. Ayni paytda Kongo Demokratik Respublikasining sharqiy hududlari, xususan Ituri viloyati kasallikning asosiy o‘chog‘i bo‘lib qolmoqda.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, mamlakatda 900 dan ortiq tasdiqlangan holat qayd etilgan bo‘lib, 200 dan ziyod bemor vafot etgan. Kasallik Shimoliy Kivu va Janubiy Kivu viloyatlariga, shuningdek, qo‘shni Uganda hududiga ham tarqalgan.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti Ebola tarqalishini xalqaro miqyosda tashvish uyg‘otuvchi sog‘liqni saqlash sohasidagi favqulodda vaziyat sifatida baholab, vaziyat ustidan monitoringni kuchaytirgan.

The first case related to contracting the Ebola virus has been officially registered in France. According to the country's Ministry of Health, Zamon.uz publication reported.
According to reports, the dangerous virus was detected in a doctor who was part of a humanitarian mission in the Democratic Republic of the Congo. After returning to France, even before the test results were confirmed, he was placed in a medical facility specializing in infectious diseases as a precautionary measure.
The patient's condition is currently reported to be stable.
Regarding this case, French health authorities have launched an epidemiological investigation. Individuals who had contact with the patient have been identified, and they have been recommended to remain under medical observation for 21 days and to self-isolate.
According to reports, the country's Prime Minister, Sébastien Lecornu, has taken personal control of the situation. The French government emphasized that the healthcare system is capable of taking prompt and effective measures against dangerous infectious diseases.
The Ebola virus is a hemorrhagic fever disease with a high mortality rate. Currently, the eastern regions of the Democratic Republic of the Congo, particularly Ituri province, remain the main epicenter of the disease.
According to official data, more than 900 confirmed cases have been registered in the country, with over 200 patients having died. The disease has also spread to the provinces of North Kivu and South Kivu, as well as to neighboring Uganda.
The World Health Organization has assessed the spread of Ebola as a public health emergency of international concern and has increased monitoring of the situation.